היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה

התכנית ללימודי UX - User Experience

היחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה

התכנית ללימודי חווית משתמש UX

התכנית ללימודי חווית משתמש UX -  User Experience ביחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך באוניברסיטת חיפה הוקמה על מנת לספק מענה לצורך תעשייתי באנשי חוויית משתמש איכותיים אשר מבינים לעומק הן את הפן המדעי והן את הפן המעשי של אפיון חוויית משתמש.

למה חוויית משתמש כל כך משמעותית?

עם התקדמות הטכנולוגיה והעליה באיכות החיים, ההיצע של מידע או מוצרים עבר באופן כמעט מוחלט לעולם הדיגיטלי.  אתרי אינטרנט, אפליקציות, שירותים אוטונומיים בקופות החולים, בנקים, תחבורה ציבורית ועוד מצריכים חווית משתמש שתהיה נגישה, מותאמת, נוחה ואטרקטיבית. על מנת להפיק את התועלת המרבית מהחוויה של משתמש הקצה, חשוב שתהיה הבנה נכונה של אופן השימוש וקהל היעד.

התכנית ללימודי UX - עמוקה יותר, איכותית יותר, פרקטית יותר, מנוסה יותר. מטרת התכנית היא לא רק ללמוד UX, אלא להבין כיצד ליצור UX. לראשונה בישראל היחידה ללימודי חוץ ולימודי המשך באוניברסיטת חיפה, מציעה תכנית מקיפה ומעמיקה הנותנת מענה הן למתחילים העושים את צעדיהם הראשונים בתחום והן לוותיקים בתחום המחפשים להתפתח מבחינה מקצועית ואישית. המסלולים השונים בתכנית מכוונים להעשרת הידע המקצועי והאקדמי של הלומדים בהם (כפי שמפורט בהמשך):

מסלול UX Designer אפיון בסיסי​
מסלול UX Architect אפיון מתקדם

חברי הצוות של התכנית הנם מהמומחים המובילים בארץ לחוויית משתמש. צוות התכנית ביחידה ללימודי המשך וללימודי חוץ באוניברסיטת חיפה, ייעצו לחברות בארץ ובחו"ל בפרויקטים של עשרות מיליוני דולרים ואפיינו מערכות המשמשות מיליוני משתמשים. בנוסף, הכשירו דורות של אנשי חוויית משתמש מתחילים במקומות שונים: במכללות פרטיות, באקדמיה ובקורסים בחברות. את הניסיון המקצועי העשיר ואת הידע המדעי העמוק, חברי הסגל בוחרים להעביר הלאה, אל הדור הבא של מאפיינים, אל אנשים שרוצים לחשוב UX.

הלימודים מתקיימים מקיימים גם בחיפה וגם בת"א.

מסלול UX Designer אפיון בסיסי​

המסלול מיועד למתחילים ולמרחיבי ידע בתחום חוויית המשתמש. הקורס סוקר את עקרונות התחום ומכסה את תחומי האפיון הנפוצים בתעשייה. בסיומו, בוגרי הלימודים יוכלו להתהדר בתואר מאפייני UX ולהשתלב במשרות בתעשייה.

היקף הלימודים: 30 מפגשים חד - שבועיים, 150 שעות אקדמאיות, מתוכן 70 שעות סדנאיות.

מתכונת הלימודים: שיעורי פתיחה מכוונים להבנת החשיבה מאחרי תכנון חווייה, על צרכנות וחיים בעולם דיגיטלי מרובה מסכים, על תפקידו של המאפיין בתעשייה ובחיים ועל חשיבות שיטת המשתמש במרכז. פרק הפסיכולוגיה הקוגניטיבית יכלול שיעורים המיועדים להבין לעומק כיצד אדם תופס, מעבד ופועל על  המידע בסביבתו הדיגיטאלית והלא דיגיטלית. נלמד על תהליכי תפיסה ועיבוד מידע, ראיה ועיבוד ויזואלי, קשב, זיכרון, תפיסה, הסקת מסקנות, רגשות וכמובן על מה מרכיב את החוויה עצמה. החלק האנושי במערכת הנקראת אינטראקציית אדם-מחשב. פרק המחקר כולל נושאים של מחקר שוק ומתחרים, בניית שאלונים וניהול ראיונות, ביצוע מבדקי שמישות, ניתוח נתונים אנליטי, אוריינות ועוד. ילמד כיצד לאסוף את הנתונים הנכונים וכיצד לחלץ את המידע החיוני לאפיון אפקטיבי.

מסלול UX Architect אפיון מתקדם

המסלול מיועד לוותיקים בתחום או לבוגרי קורסי פתיחה המעוניינים להתמחות באפיון מורכב ובתהליכים מורכבים. זהו קורס ייחודי בארץ ובעולם המיועד לאפיון מערכות מורכבות. בסיום קורס זה יוכלו הבוגרים להשתלב במשרות בתעשייה הביטחונית, רפואית, פיננסית ועוד.

היקף הלימודים: 24 מפגשים חד-שבועיים, 120 שעות אקדמאיות, מתוכן 56 שעות תרגול וסדנאות.

מתכונת הלימודים:

- פסיכולוגיה קוגניטיבית: ילמד לעומק על פסיכולוגיה קוגניטיבית, תהליכי זיכרון וקשב מורכבים, מרכיבי החווייה האנושית, תהליכי למידה והסקת מסקנות, עיצוב ואפיון חזותיים, תהליכי תפיסה ועיבוד מידע, ראייה ותפיסה ויזואלית ועוד.

- הנדסת גורמי אנוש: ילמד על גישת הנדסת אנוש וכיצד היא משתלבת באפיון מערכות מורכבות, הסטודנטים יכירו את תחום הנדסת האנוש כדיסציפלינה ונלמד לגשת לפרוייקטים, כיצד עובדים עם תקנים של מוצרים רפואיים, ביטחוניים, פיננסיים וכדומה, כיצד מאפיינים מוצרים פיזיים ועוד.

- מחקר מתקדם: ילמד כיצד לייצר שאלונים וראיונות מעמיקים, הסטודנטים יכירו לעומק סטטיסטיקה ושיטות מחקר ונלמד כיצד לבצע בדיקות וניסויים אשר יספקו לנו מידע מהימן ומעמיק. כמו כן, ילמד כיצד מבצעים ומחלצים מידע מהימן ממחקר ללא משתמשים.

- ניתוח מערכות מידע: ילמד על טכנולוגיות מידע שונות, עקרונות תצוגה, מימוש קוד ובסיסי נתונים, עקרונות עיצוב של תצוגות מסוגים שונים: נוריות חיווי; שעונים, תצוגות אלפא-נומריות, תצוגות גראפיות ועוד.

- אפיון מתקדם: ילמד על אפיון מערכות מורכבות, אפיון לוחות מחוונים, התפתחות היסטורית של תחום האפיון והמחשוב, אפיון טפסים וכן נבין לעומק ויזואליזציות של ביג דאטה.

- העשרה: ילמד כיצד לאפיין בצורה אסטטית, הסטודנטים יכירו לעומק יצירת אינטראקציות ואנימציות ליצירת אבי-טיפוס מורכבים. עוד יכירו הלומדים את אתגרי המחר בעולם האפיון – מחשוב לביש, מציאות מדומה ורבודה ועוד.

- סדנאות מעשיות: שיעורי בית ותרגולי כיתה משובצים לכל אורכו של הקורס. בנוסף, ישנן 3 סדנאות מעשיות המועברות ע"י בכירי התעשייה וכוללות אפיונים של אתרים, אפליקציות, מערכות מורכבות ופרוייקט גמר.