איך לבחור מה ללמוד?

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
איך לבחור מה ללמוד?
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות איך לבחור מה ללמוד??
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על איך לבחור מה ללמוד??
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

איך בוחרים מסלול לימודים?

לעיתים השאלה "מה בא לי לאכול הבוקר?" מרגישה כשאלה בלתי אפשרית שכמעט ולא ניתן להכריע בה, קל וחומר השאלה "מה הייתי רוצה להיות כשאהיה גדול? מה הייתי רוצה ללמוד...".
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות איך לבחור מה ללמוד??
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על איך לבחור מה ללמוד??
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע נוסף על איך לבחור מה ללמוד?

בארצנו הקטנטונת מרבית הצעירים אינם מתבקשים לחשוב על כיוון לימודיהם וכיוון חייהם עד שהם משתחררים מהצבא. המסלול המוכר - יסודי, חטיבה, תיכון, צבא (ולפעמים טיול) - מקנה ביטחון ומשחרר את הצעירים מקבלת החלטות מכריעות עד לשלב מאוחר יחסית. נכון, כבר בסיום החטיבה מחליטים על מגמות לימוד, אבל זו כמובן אינה החלטה באותו סדר גודל.
לפיכך, לאחר השחרור משירות סדיר, לאחר שנה של עבודה או בסיומו של טיול גדול בעולם, מוצאים את עצמם צעירים וצעירות רבים עומדים בפני החלטה חשובה, שהם, ורק הם יכולים להכריע בה.
על מנת לעזור מעט למי שאינו בטוח מה ברצונו ללמוד, ואולי אינו מכיר לגמרי את כלל האפשרויות העומדות בפניו, להלן מדריך למתלבט.

אפשרויות הלימוד בישראל

הדבר הראשון שיש להכיר לפני קבלת החלטה הוא את האפשרויות העומדות בפני מי שמעוניין ללמוד.

לימודי תעודה מקצועיים
לימודי תעודה שאינם אקדמיים המעניקים התמחות ספציפית במקצוע. לרוב מדובר בלימודים המשלבים לימודי חומר עיוני לצד הכשרה מעשית נרחבת. לימודי תעודה נלמדים בבתי ספר מקצועיים וכן במוסדות אקדמיים, כלימודי חוץ. הם לרוב קצרים מלימודי תואר ראשון. דוגמאות ללימודי תעודה מקצועיים הם חשמלאות, מוסכניקים, הנהלת חשבונות, מטפלות, עיצוב גרפי, בניית אתרים, לימודי שוק ההון ועוד.לימודים אקדמיים
תואר ראשון מקצועי - מדובר בלימודים אקדמיים במוסדות מוכרים אשר מעניקים בסיומם מקצוע. לרוב, תוארים ראשונים אלו אורכים בסביבות ה- 4 שנים (שנה יותר מלימודי תואר ראשון כליליים).
דוגמאות ללימודים אלו הם מקצועות ההנסה למינהם, ריפוי בעיסוק וקלינאות תקשורת, אריכטקטורה, עבודה סוציאלית, משפטים ועריכת דין (כולל התמחות), חינוך ותעודת הוראה.
תואר ראשון - מרבית התארים הראשונים הנלמדים הינם תארים המעניקים ידע רב בתחום נבחר, אך לאו דווקא מעניקים מקצוע. מדובר בשלוש שנים בממוצע של לימודים שבסיומם יש להשתלב בשוק העבודה ורק אז להתחיל בהתנסות מעשית.
דוגמאות ללימודי תואר ראשון אלו הם פסיכולוגיה, כלכלה, חינוך (ללא תעודת הוראה), משאבי אנוש, אומנות, פילוסופיה, סוציולוגיה, אנתרופולוגיה ועוד.בגרות ופסיכומטרי
חשוב להבין שכמעט כל מי שיהיה מעוניין ללמוד לימודים אקדמיים יאלץ להוכיח כי הוא עומד בתנאי הקבלה הכוללים גם תעודת בגרות וציון פסיכומטרי. כיוון שלא לכל הצעירים יש תעודת בגרות מלאה, או כזו עם ממוצע טוב ניתן להשלים ולשפר בגרויות גם לאחר התיכון (לעיתים בזמן השירות הצבאי). מאוחר יותר עוברים רוב הצעירים גם את הבחינה הפסיכומטרית בתקווה לקבל את הציון הגבוה ביותר.

מה מתאים לי?

כרגע יש לכם מושג כללי לגבי האופציות העומדות בפניכם. מכאן ההתקדמות ללימודים ספציפיים צריכה להתחשב גם ביכולותיכם, תחומי העניין שלכם וכוח הרצון שלכם."מאז שאני בן 3 ידעתי שאהיה רופא"
יש מי שיודע ומרגיש שידע מאז ומעולם מה יעשה כאשר יהיה גדול. לרוב, מדובר בטיפוסים נחושים שינסו להשיג את החלום בכל מחיר, שכן קשה לוותר על חלום ילדות ותחושת בטן חזקה.
אותם צעירים יגשו ישר להגשמת המטרה, לעיתים יוותרו על טיול גדול ויגשו פעם ופעמים לפסיכומטרי עד לקבלת הציון המבוקש.
למעשה, אותם צעירים אינם באמת מתלבטים מה ללמוד.

"החבר'ה אומרים שאני מעולה במספרים, אבל אני מרגיש יותר אמן"
יש מי שהתברך במגוון רחב של יכולות. הוא יכול להיות מעולה במספרים ובפועל להיות מהנדס או פיזיקאי מושלם, אך הוא דווקא נהנה יותר מיצירת והמצאת דברים ומחשיב עצמו לאמן.
חברה כאלו יתלבטו רבות האם ללכת לפי התכונות והיכולות שלהם או לפי הלב. ברי המזל יוכלו למצוא תחום לימוד שבו הם גם טובים וגם יכולים להנות ממנו. אחרים יקשיבו לסביבה, ילכו על המקצוע הפרקטי שגם מבטיח פרנסה עתידית ובגיל הפנסיה יתחילו לפתע לפסל.
האמיצים ביותר ילכו לפי הלב ויאמינו שיהיה טוב.

"אני לא טוב בשום דבר"
יש מי שמרגיש שלימודים הם לא בשבילו, שהוא אינו טוב בשום מקצוע אקדמי. לעיתים תחושה זו היא נגזרת של תקופת התיכון שלא תמיד עברה בנעימים ולפעמים היא משקפת מציאות אמיתית - לא כולם מסוגלים לשבת על התחת וללמוד שלוש שנים.
אותם צעירים צריכים להתחיל לחשוב במה הם אוהבים להתעסק, בלי קשר ללימודים. יכול להיות שהם בעלי ידי זהב ויוכלו להיות מוסכניקים או שיפוצניקים מכוננים, יכול להיות שהם גרועים במספרים אבל מזהים עסקאות והזדמנויות פז ויוכלו להיות בעלי עסק מצליחים.
בכל אחד יש משהו בו הוא בעל יכולות טובות ורק צריך למצוא זאת. עבור מי שלימודים ממושכים אינם מושכים אותו יכול להיות שלימודי מקצוע יהיה התשובה.

"לא יודע, פשוט לא יודע..."
מי שזקוק לעזרה חיצונית להחליט במה מומלץ לו להתמקד במהלך לימודיו ועיסוקו בעתיד, יכול לפנות למכוני הכוונה מקצועית.
ישנם מגוון מכונים העוסקים בתחום ויכולים להצביע על כיוון עבור הצעיר המבולבל.

בכל מקרה, ההחלטה מה ללמוד זו החלטה שחשוב לקבל אך מותר להרהר בה זמן מה. אף אחד לא יכול לצפות מכם לעשות אותה בתוך יומיים.
בהצלחה!
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎