איך לעבור ראיון עבודה?

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
איך לעבור ראיון עבודה?
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות איך לעבור ראיון עבודה??
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על איך לעבור ראיון עבודה??
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

כל הטיפים להתכונן לראיון עבודה ולעבור אותו בהצלחה!

אחרי שליחת אין ספור קורות חיים וציפייה שמשהו יקרה, משהו אכן קרה - חזרו אליכם והזמינו אתכם לראיון עבודה. ההתרגשות בשיאה, זו ההזדמנות שלה חיכתם ואסור, פשוט אסור לפספס אותה. התחושה היא של התרגשות שמהולה בלא מעט לחץ. 
אז איך עוברים ראיון עבודה? למה חשוב להתכונן, ומתי מותר לשבת בניחותה על הכיסא ולחכות? כל התשובות מייד.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות איך לעבור ראיון עבודה??
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על איך לעבור ראיון עבודה??
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

הכנה לראיון עבודה - הכנות בבית

כן כן, לפני ריאיון עבודה מומלץ לעשות הכנות בבית. הכנות אלו כוללות למידה על החברה או על האירגון שזימנו אתכם לראיון ועל המשרה עצמה. מוטב שתדעו מה אומרים על החברה באינטרנט, האם היא ניצבת בראש החזית, מדוע היא מגייסת אנשים ומה האינטרסים שלה.
מעבר לכך, תמיד טוב לדייק בשם החברה, המנכ"ל והתפקיד אליו אתם מתראיינים - זה מראה למראיין שהקדשתם תשומת לב למודעה שלו ולראיון ושזה לא "עוד ראיון" עבורכם.

להתכונן לראיון עבודה - שפת גוף

מרגע שנכנסתם לחברה מישהו מסתכל עליכם. יכול להיות שתאלצו לחכות מספר דקות בלובי ויכול להיות שישר תיכנסו לחדר הראיונות, בכל אופן ובכל מצב אתם צריכים להיות במודעות מלאה לגופכם ושפת הגוף שלכם.
ביקשו מכם לחכות, מעולה, תחייכו ותשבו כמה שיותר בניחותה, אך עם פנים עירניות על הכיסא. אל תתפרסו עליו, אל תרימו רגליים, אל תחזיקו את התיק על הברכיים בעוצמה כאילו בכל רגע יחטפו לכם אותו. המטרה היא להיראות נינוח, מותאם למקום. תוכלו לקחת לכם כוס מים ולהסתכל מעט סביב. עדיף לא לשקוע יותר מידי בטלפון הנייד שלכם (למרות שהוא מקור הצלה טוב).
לאחר כניסה לחדר הראיון תנו למראיין להוביל - הוא יורה לכם היכן לשבת ומרגע זה שוב - היו נינוחים עד כמה שניתן. אל תשלבו ידיים ואל תחזיקו חפץ כלשהו - זה מראה על עצבנות או לחץ.
הניחו ידיים על הברכיים, מידי פעם השתמשו בהן על מנת להדגיש דברים שאמרתם, התקרבו עם הגוף לכיוון המראיין (כך שיוכל להסיק שאתם מאד קשובים לו) ואל תאבדו קשר עין.
חשוב לחייך בכניסה לחדר וכן בסיום הראיון. גם אם אתם בלחץ, זכרו, הראיון לא ימשך יותר מארבעים דקות עד שעה (במקרה הארוך) ומותר לכם להתרגש (ואולי אפילו לציין זאת במילים "אני שמח שהוזמנתי לכאן, זו הזדמנות נהדרת עבורי").

מה המראיין בראיון עבודה בודק?

ראיון עבודה הוא פגישה בין שני אנשים או יותר. המטרה שלו היא לבחון האם האינטרסים של המשתתפים דומים, האם יש כימיה ביניהם והבנה הדדית. המראיין לא יזכור כל מילה שאמרתם או כל דוגמה שנתתם אבל הוא יזכור וישים לב האם דיברתם באופן מובן או מסורבל, האם עניתם לשאלה או שניסתם ללכת מסביב, האם אתם בקיאים בתחום העבודה אליו אתם מתראיינים, האם יש התאמה בין מה שאתם אומרים למה שנכתב בקורות החיים שלכם והאם דיברתם בכנות או שהמצאתם תירוצים. בנוסף, הוא יזכור האם הכנסתם איתכם לחדר אנרגיות של התלהבות ורצון לעבוד.
ישנן מספר שאלות שנשאלות כמעט בכל ראיון עבודה ואפשר להכין את התשובה אליהן מראש (פחות או יותר - נא לא לדקלם):
- ספר מעט על עצמך.
- מדוע אתה חושב שאתה מתאים לתפקיד?
- האם תשתלב בצוות עובדים קיים?
- כיצד אתה מתמודד עם לו"ז צפוף?
- מדוע עזבת את מקום העבודה הקודם?
על שאלות אלו יש לענות האופן בהיר וממוקד, בלי למרוח את המראיין. ניתן להוסיף מספר פרטים אישיים שיכולים לעזור ביצירת קשר בין אישי ("אני אבא לשתי בנות מהממות"). ניתן לתקף את התשובות על ידי מתן דוגמאות מהעבר ("אני מכיר את סוג העבודה הזו, ויודע שלקראת סיום פרוייקט שעות העבודה מתארכות ויש צורך בהשקעה גדולה יותר, זה משהוא שאני מוכן לו").

שתיקות בראיון עבודה - טוב או לא?

שקט, אף אחד לא מדבר, המראיין עסוק בקריאת קורות החיים שלכם או מסמך אחר ואתם יושבים מולו ו...
מחכים. כן, שתיקה היא אולי קשה ואולי מלחיצה, אבל זו המטרה שלה וכאשר מבינים זאת ניתן להשתמש בה דווקא על מנת להסדיר את הנשימה, להיראות נינוח ולקלוט דברים המתרחשים במשרד (תמונה משפחתית של המראיין, ערמת קורות החיים שמולו - גבוהה או נמוכה?, האם צוות העובדים מתנהל בשקט או שישנן שיחות אישיות או שיתופי פעולה ועוד).
אנשים רבים נוטים להילחץ משתיקה, צריך לדעת לנצל אותה לסידור המחשבות ולהרגעות.
מי שישבור את השתיקה ראשון יהיה המראיין.

"אבל אני, תמיד נשאר אני"

כן, גם בראיון העבודה המלחיץ ביותר או הקריטי ביותר, זה שהגיע אחרי חודשים של חיפוש עבודה ללא תקווה צריך להישאר אמיתי ולא להתחפש לעובד השנה. קורות החיים שלכם הם אלו שהביאו אתכם לקבל את הראיון ולכן אין מה להמציא מעבר להם.
בסך הכל המעסיקים יודעים במה עבדתם, רואים שישבתם קצת בבית ובכל זאת הם החליטו להזמין אתכם - זה אומר שמשהו הם בכל זאת אהבו.
בזמן הראיון השארו נאמנים לעצמכם, אל תגזימו ותפריזו ואל תצטנעו יתר על המידה. היו כנים ושמרו על האינטרס שלכם.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎