ClickCease

מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו

נמצאו עבורך 3 מוסדות לימודים:

מידע על מבנה הבחינה הפסיכומטרית ומטרותיה

ככל שמבינים יותר את מבנה ומטרת המבחן הפסיכומטרי כך קל יותר להתמודד איתו ולהתכונן אליו. המחשבה שעומדת מאחורי בדיקת תכונות אלו היא שכולן מאפיינות את הלך הלימודים במרבית החוגים לתואר ראשון, ולא משנה האם הסטודנט לומד באונבירסיטה או מכללה.
הכנה טובה לבחינה הפסיכומטרי ולמידה על המבנה שלה יסייע לכם לקבל ציון גבוה יותר ולהרגיש רגועים כשתיגשו לבחינה.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.

המבחן הפסיכומטרי - מטרות

מטרתו הראשונה של המבחן הפסיכומטרי היא לשמש כלי מיון של מועמדים למוסדות להשכלה גבוהה. ציון הסכם אשר מפרסמות המכללות והאוניברסיטאות בתנאי הקבלה שלהן לחוגים השונים הוא ציון אליו משווים המועמדים את ציון הפסיכומטרי הכללי שקבלו יחד עם שקלול ציוני תעודת הבגרות.
ציון הסכם שיפרסמו המכללות והאוניברסיטאות לכל חוג נגזר מהרמה הלימודית שדורש החוג ומיוקרתו, משמע, מכמות האנשים אשר מעוניינים להירשם אליו (למשל לימודי פסיכולוגיה הינם לימודים מבוקשים ביותר ולכן ציון הסכם לקבלה עולה בכל שנה).
המשמעות של הדבר היא שציון הסכם יכול להשתנות ממוסד לימוד אחד למשנהו ואפילו בתוך אותו מוסד לימוד משנה לשנה. מה שלא משתנה הוא העובדה שציון גבוהה בפסיכומטרי וציוני בגרות גבוהים יפתחו בפני המועמד יותר אפשרויות לימוד.
מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו
קבלת פרטים ללא כל התחייבות

מה בוחן המבחן הפסיכומטרי?

אמנם מטרתו המרכזית של המבחן הפסיכומטרי היא לשמש מבחן מיון למועמדים ללימודים, אולם הוא מתהדר בכך שהוא בוחן גם תכונות אופי שונות הדרושות על מנת להצליח בלימודים אקדמיים. הפרמטרים אותם בוחן הפסיכומטרי מעבר לידע הינם התמודדות עם לחץ, התמודדות עם לוח זמנים מוגדר, יכולת לעבור במהירות מנושא לנושא ועוד.
כמו כן מבחינה פסיכולוגית ההתמודדות עם הבחינה הפסיכומטרית מצביעה על מוטיבציה של המועמד, השקעה בלימודים, יכולת לקלוט חומר חדש ויצירתיות.
מי שתוהה כיצד תכונות אלו באות לידי ביטוי במבחן הפסיכומטרי שעל פניו בוחן ידע בלבד התשובה מצוייה במבנה הבחינה אשר מכיל (לפי נתונים של המרכז לבחינות והערכה) 45% של שאלות קלות, 35% שאלות בינוניות ו- 20% שאלות קשות - משמע, ההצלחה בשאלות הקלות ואפילו הבינוניות אינה מבוססת ידע כי לוקחים בחשבון שרוב האוכלוסיה תליח לפתור אותן, השוני נובע מאותן תכונות נוספות ופרמטרים כגון התמודות עם לחץ, תושייה ועמידה בזמנים.

האם הפסיכומטרי אכן מנבא הצלחה בלימודים אקדמיים?

לשאלה זו אין תשובה חד משמעית ולמעשה הדעות אפילו חלוקות בנושא.
המתנגדים לטענה זו גורסים כי המבחן אינו שיוויוני והוא מפלה לרעה אוכלוסיות מיעוט. אותן אוכלוסיות כגון עולים חדשים או ערביי ישראל אשר ניגשים למבחן צריכים לבחור באיזו שפה לעבור את המבחן - הבעיה היא שהשפה העברית לא תמיד שגורה בפיהם וגם אם כן, לא ברמה המתבקשת לצורך הצלחה במבחן, יחד עם זאת גם שפת אימם אינה ברמה גבוהה שכן הם אינם מתרגלים אותה.
בנוסף, קורסי ההכנה לפסיכומטרי הביאו לעליה ברמת המבחן וכעת מי שאינו יכול להרשות לעצמו ללמוד לפסיכומטרי במסגרת קורס פסיכומטרי יתקשה מאד להצליח בבחינה.
התומכים בבחינה הפסיכומטרית גורסים כי מדובר בכלי יעיל ושיוויוני שיכולת החיזוי שלו להצלחה בלימודים אקדמיים מוכחת. כמו כן המוסדות להשכלה גבוהה טרם מצאו כלי אחר שיסייע להם במיון מועמדים.
מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו
קבלת פרטים ללא כל התחייבות

המבחן הפסיכומטרי - מבנה הבחינה

המבחן הפסיכומטרי מורכב מבחינה של שלושה נושאים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. לכל נושא מוקדשים במהלך הבחינה שני פרקים (שתי חוברות מבחן) וכן כל נבחן מקבל שני פרקים נוספים - פיילוט (העוסקים באחד משלושת הנושאים) אשר מיועדים לצורכי סטטיסטיקה.
השאלות בבחינה הן שאלות אמריקאיות (שאלות סגורות) וכל נבחן מקבל בכל זמן נתון פרק אחר לפתור כך שלא ניתן ולא רצוי להעתיק את התשובות מהשכנים.
לכל פרק בחינה מוקדשות 25 דקות, וסה"כ אורך המבחן הינו שלוש שעות ועשרים דקות.

חלוקה פנימית בפרקי הבחינה

פרק חשיבה כמותית - הפרק הכמותי כולל 25 שאלות במגוון נושאים: בעיות אחוזים, בעיות מתמטיות, שאלות יחס, אלגברה, גיאומטריה, הסקת מסקנות מתרשים וכדומה.
פרק חשיבה מילולית - הפרק המילולי כולל 30 שאלות במגוון נושאים בהם: השלמת משפטים, אוצר מילים, החלפת אותיות, הבנת הנקרא, אנלוגיות, שאלות היגיון, שאלות פ.ט.ל ועוד.
פרק אנגלית - הפרק באנגלית כולל 27-29 שאלות בנושאים שונים כגון אוצר מילים, מילים נרדפות, השלמת משפטים וניתוח קטעי הבנת הנקרא.
מודעה
מחפש מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו?
מחפש מבנה המבחן הפסיכומטרי ומטרותיו?
סמן ליצירת קשר מיידי
מיקום בארץ: ירושלים, תל אביב, חיפה, באר שבע, פתח תקווה, ראשון לציון, זום (כלל ארצי)
סמן ליצירת קשר מיידי
מיקום בארץ: פריסה ארצית
סמן ליצירת קשר מיידי
מיקום בארץ: פריסה ארצית
מוסדות לימוד בישראל
לימודים
השאר פרטים ונציגי המוסדות שסימנת ייצרו איתך קשר בקרוב!
התחייבות: פרטיך אינם מועברים למוסדות שלא סימנת
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
מודעה