לימודי גיאולוגיה

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
לימודי גיאולוגיה
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות לימודי גיאולוגיה?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על לימודי גיאולוגיה?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

תואר ראשון בגיאולוגיה

הגאולוגיה (תורת האדמה, ביוונית) משתייכת לתחום מדעי הטבע (בדומה לכימיה וביולוגיה, לדוגמא)ומהווה חלק מרכזי ממדעי כדור הארץ (יחד עם המטרולוגיה, האוקיינוגרפיה וחבריהם). לימודי הגאולוגיה, המערבים חשיבה מדעית ואנליטית רבה, הם לימודים חשובים, המקדמים רבות את הבנתנו את העולם בו אנו חיים.

בישראל ישנה חשיבות מרכזית ללימודי גאולוגיה, שכן שטחי המדינה נמצאים סמוך לנקודת מפגשם של שלושה לוחות טקטוניים, ועל כן אזור ארץ ישראל הוא פעיל מבחינה גאולוגית וכולל מגוון נרחב של תופעות גאולוגיות ייחודיות. אז אם גם אתם להוטים לגלות את מסתרי האדמה והסלעים – בואו לקרוא מידע נוסף אודות לימודי גיאולוגיה לתואר ראשון.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות לימודי גיאולוגיה?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על לימודי גיאולוגיה?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

אז מה זה גיאולוגיה ומה היא חוקרת?

הגיאולוגיה היא המדע החוקר את הגאוספירה – אחת ממערכות החומר של כדור הארץ, הכוללת את כל החומר הסלעי – מינרלים, סלעים, קרקעות וכו'. הגאוספירה כוללת את גלעין כדור הארץ, את מעטפת כדור הארץ ואת קרום כדור הארץ, ועל כן הגיאולוגיה היא המדע המבקש להסביר, לחקור ולחזות ארועים כמו רעידות אדמה, נדידת יבשות והיווצרות תצורות נוף.

בגאולוגיה קיימים תחומי מחקר רבים ומרתקים, כאשר המרכזיים שבהם הם הפלאונטולוגיה – העוסקת בחקר מאובנים, המינרלוגיה, העוסקת בחקר מינרלים, הגיאופיזיקה – העוסקת בחקר מבנה כדור הארץ והתהליכים הפיזיקליים המתרחשים בו, והסיסמולוגיה – החוקרת את רעידות האדמה באמצעות גלים סייסמים.

למי מתאים ללמוד גיאולוגיה?

לימודי התואר הראשון בגיאולוגיה ומדעי כדור הארץ מיועדים לכל מי שמעוניין לחקור לפרטי פרטים את מרכיביו של הכדור עליו אנו חיים. אנשים סקרנים, בעלי נטייה למחקר ומדעים, אשר מעוניינים להשתלב במגוון עבודות מרתקות בתחומי הגיאולוגיה – ירוויחו רבות מלימודים מעשירים אלו. רבים מהמתעניינים בלימודי גיאולוגיה מוצאים עניין גם בלימודים של תחומים קרובים, דוגמת תואר ראשון בגיאוגרפיה או תואר ראשון במדעי הסביבה.

מה הם תנאי הקבלה לתואר הראשון בגאולוגיה והסביבה?

תנאי הקבלה ללימודי גיאולוגיה לתואר ראשון כוללים בדרך כלל דרישה לתעודת בגרות מלאה וציון פסיכומטרי תקף (בחלק מהמכללות והמוסדות ניתן להתקבל על סמך ממוצע ציוני הבגרות או ציון הפסיכומטרי בלבד – אולם אז נדרשים המועמדים להיות בעלי ציון גבוה במיוחד). ממוצע הבגרות הנדרש לקבלה, כמו גם ציון הפסיכומטרי הדרוש, משתנים לא רק בין מכללות ומוסדות לימוד שונים, אלא גם מתעדכנים מידי שנה בכל מוסד לימודים.

אם אתם חוששים כי אינכם עומדים בתנאי הקבלה – הסירו דאגה מליבכם! תמיד אתם יכולים להירשם לקורס שיפור והשלמת בגרויות, קורס הכנה למבחן הפסיכומטרי או ללימודים במכינה קדם אקדמית – ובכך להעלות פלאים את סיכויי הקבלה שלכם.

מה משך לימודי ה-B.Sc בגיאולוגיה ומדעי כדוה"א?

משך לימודי התואר הראשון בגאולוגיה ברוב מוסדות הלימוד הוא שלוש שנים. חלק מהמכללות והמוסדות מאפשרים לסטודנטים לגרור את לימודיהם למשך שנת לימודים נוספת, אולם על מנת להאריך את לימודי התואר תדרשו לקבל אישור מסגל החוג.

במטרה להקל על אנשים עובדים להשתלב בלימודים, מציעים מוסדות לימוד אחדים מסלול לימודים ייחודי – בו מתקיימים מרבית הקורסים של התואר בשעות אחר הצהריים והערב, כך שניתן לשלב בקלות (יחסית) בין עבודה ופרנסה ובין הלימודים המרתקים והמעשירים.

מה הם מסלולי הלימוד, המגמות והנושאים הנלמדים בתואר הראשון בגאולוגיה?

התואר הראשון בגיאולוגיה נלמד במסלול חד חוגי ודו חוגי, לבחירת הסטודנטים. בין השילובים הנפוצים והמומלצים במסלול הדו חוגי ניתן למנות את לימודי הגאולוגיה ומדעי המחשב, לימודי גאולוגיה וגאוגרפיה, לימודי גאולוגיה וביולוגיה ועוד.

לימודי התואר בגאולוגיה כוללים מגוון עשיר של קורסי בחירה, כמו גם קורסי חובה, ואף כי קיימים הבדלים בנושאי הלימוד המדויקים בין מכללות ומוסדות לימוד שונים, בדרך כלל כוללים לימודי התואר את הנושאים והתכנים הבאים: גאולוגיה של ארץ ישראל, מבוא להידרוגאולוגיה, תהליכים פיזיקאליים בכדור הארץ, מינרלים וסלעים, גאולוגיה סביבתית, מתמטיקה של מערכות, גיאופיזיקה, רעידות אדמה, הרי געש, מינרלוגיה, פלאונטולוגיה, תהליכים טקטוניים , תמלחות וסלעי משקע, ועוד מגוון עשיר של נושאי לימוד מרתקים.

איזה תעודה מקבלים בוגרי גיאולוגיה לתואר ראשון?

בוגרי הלימודים, אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות התואר, יהיו זכאים לתעודת בוגר B.Sc מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם.

במה עוסקים בוגרי התואר הראשון בגיאולוגיה?

בוגרי הלימודים יוכלו להשתלב במגוון תפקידים ומקומות עבודה – כחוקרים באקדמיה או במכוני מחקר, כמורים ומרצים בתחום, כעובדים בתעשיות המחצבים, הנפט והגז, בתאגידי מים, במשרדים ממשלתיים ובחברות פרטיות המבצעות פרויקטים הנדסיים ורחבי היקף וכיו"ב.

מה הם לימודי ההמשך לגיאולוגיה לתואר ראשון?

בוגרי החוג יכולים לפנות ללימודי תארים מתקדמים בתחומי מדעי הטבע והסביבה- דוגמת תואר שני בביולוגיה או במדעי כדור הארץ, ובכך לפתוח לעצמם שלל אופקי תעסוקה מרתקים נוספים.

סיכום

לסיכום, אם תמיד הסתקרנתם ממה מורכב כדור הארץ, אם רציתם להבין מדוע מתרחשות רעידות אדמה, או אם אתם מעוניינים לחקור מאובנים או להבין כיצד נוצרו היבשות השונות בעולם – לימודי התואר הראשון בגיאולוגיה מיועדים עבורכם. לימודים מרתקים אלו לא רק יספקו תשובות לשאלותיכם המסקרנות, אלא יעוררו את סקרנותכם ויעוררו בקרבכם שלל שאלות חדשות – אותן תוכלו לחקור בעתיד. אז בואו ליהנות מלימודים מרתקים – בואו ללמוד תואר ראשון בגאולוגיה.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎