המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט

תואר ראשון במינהל מערכות בריאות

המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט

תואר ראשון במינהל מערכות בריאות

אחד הנושאים החשובים והקריטיים ביותר כיום במדינת ישראל הוא קידום מערכת הבריאות, העוסקת בהצלה יום-יומית של חיי אדם ונוגעת באופן ישיר ומידי לכל אחת ואחד מאתנו. היכולת להשפיע על אופיה ועל מהותה של מערכת זו מאפשרת לנו להבטיח איכות חיים והצלת חיים.

מנהל מערכות בריאות הוא אחד המקצועות המבוקשים והנדרשים ביותר כיום במשק. זהו מקצוע רב תחומי, המשלב בתוכו קטלוג ואבחון של מצבי בריאות שונים ומגוונים, אמצעים לפיקוח על מצבי בריאות, פיתוח רפואה מונעת ופיקוח על בריאות הסביבה.

ניתן לקרוא על מגוון מלגות כאן.

הלימודים מתקיימים בהוד השרון.

מידע כללי

בבית הספר למדעי הבריאות שמו למטרה להכשיר כוח אדם איכותי עבור מערכות הבריאות בישראל, ובית הספר רואה בכך משימה לאומית. מתוך תפיסה זו, מקנה תכנית הלימודים למנהל מערכות בריאות הכשרה מיטבית לאנשים המיועדים לאייש את מערכת הבריאות ולשדרגה.

בראש תכנית הלימודים לתואר הראשון במנהל מערכות בריאות עומד פרופ' יעקב רופא, פרופסור מאוניברסיטת בר אילן ובעל תואר שלישי בפסיכולוגיה מאוניברסיטת HULL שבאנגליה. פרופ' רופא סייע בהקמתו של בית הספר למנהל מערכות בריאות באוניברסיטת בר אילן והיווה חלק מסגל ההוראה הבכיר בו.

למה ללמוד תואר ראשון במנהל מערכות בריאות במכללה האקדמית שערי מדע ומשפט?
 • תגבורים אישיים ובמרתונים לימודיים בהם משתתפים הסטודנטים מהלך תקופת הבחינות.
 • מסלול לימוד נוח - תכנית הלימודים מותאמת לקהל המשלב לימודים עבודה ומשפחה.
 • סגל הוראה איכותי - הכולל בכירים במערכת הבריאות בארץ, כמו פרופ' יעקב רופא ועוד.
 • למעלה מ-90% מבוגרי החוג משתלבים עם סיום לימודיהם במגוון תפקידי ניהול בתחום הבריאות.
 • לימודים במרכז הארץ – מיקום נח להגעה מכל מקום בארץ.
 • ללמוד מקצוע מתחום הבריאות – תחום מתפתח הרלוונטי בארץ ובכל העולם.
 • בית הספר מכין את הסטודנטים לקראת ראיון העבודה, ומסייע במציאת עבודה.

קהל יעד

התכנית מיועדת לסטודנטים בתחילת דרכם המתעדים להשתלב בתפקידים ניהוליים וכן לבעלי מקצוע הפועלים בתחומי הרפואה והבריאות כגון: סיעוד, רוקחות, שינניות, פיזיותרפיה, הממלאים או המיועדים למלא פונקציות מנהלתיות במערכת הבריאות.

תנאי קבלה

 • תעודת בגרות ישראלית או תעודה שוות ערך ממוסדות תיכוניים בחו”ל* בציון משוקלל של 80 ומעלה. ציון מינמאלי של 75 בבגרות 3 יח"ל
 • לפחות במתמטיקה.
 • ציון מינימאלי של 85 במבחן אמיר”ם/ 185 במבחן אמי”ר.**
 • ציון מינימאלי של 100 במבחן יע"ל לבעלי בגרות או פסיכומטרי בשפה שאינה עברית
 • מועמדים שניגשו לבחינת בגרות בשפה שאינה עברית ידרשו בציון 100 לפחות בבחינת יע”ל.
 • קבלת סטודנטים בעלי תארים אקדמאיים או לימודים חלקיים ברמת תואר ראשון ממוסדות להשכלה גבוהה אחרים היא על פי החלטת ועדת ההוראה של התכנית, בכפוף להצגת לימודים אקדמאיים זהים או דומים לאלה שבתכנית ולהישגיים האקדמיים.
*מגישי תעודות מחו”ל מתבקשים לדאוג לתרגמן על ידי מתורגמן מוסמך, לצרף אישור נוטריוני וכן לצרף אישור רשמי משגרירות אותה מדינה על ערך התעודה ושקילה ממשרד החינוך.

**בחינת אמיר”ם תתקיים במועדים שונים, בתיאום עם מדור הרישום במרכז האקדמי.

משך לימודים

הלימודים בתכנית לתואר ראשון במינהל מערכות בריאות מתנהלים בשני מסלולים: המסלול האחד מתפרס על פני 8 סמסטרים, בימים ראשון ושלישי, והמסלול השני מתפרס על פני 7 סמסטרים ובו שלושה ימי לימודים. סך נקודות הזכות הנדרשות להשלמת התואר הוא 120 נ”ז. ניתן ללמוד במסלול לימודי בוקר או ערב.

תכנית לימודים

תכנית הלימודים כוללת הקניית בסיס רחב ממקצועות הניהול, מתחומי מנהל עסקים, מדעי ההתנהגות והנדסת תעשייה וניהול, במקביל ללימוד מרכיביה של מערכת הבריאות והרפואה. על בסיס כלים אלה לומד, ומתרגל הסטודנט את יישום כלי הניהול בבעיות המייחדות את תחום הבריאות בישראל.

תכנית הלימודים כוללת קורסי חובה, קורסי בחירה, סמינריונים וקורסים באנגלית. במסגרת הלימודים ילמדו בין היתר קורסי מבוא, קורסים בניהול מערכות בריאות, שיטות מחקר בשירותי הבריאות, חוק ומשפט במערכת הבריאות, כלכלת בריאות, ניהול בתי חולים, ערכות מידע במערכות בריאות, ניהול משאבי אנוש במערכת הבריאות, סוגיות בניהול מרפאות, ניהול לוגסטי ועוד.

סטודנט בשערי מדע ומשפט יקבל את תכנית הלימודים במועדים שייקבעו לכך על ידי הנהלת המרכז האקדמי. הנהלת שערי מדע ומשפט תקבע באיזה קורס ישתתף הסטודנט: באנגלית, בתרגולים ובקורסי החובה.

תעודה

בוגרי התואר, אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הלימודים, יקבלו תעודת בוגר תואר ראשון BA במינהל מערכות בריאות, מטעם המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט.

*המועצה להשכלה גבוהה אישרה את פתיחת התכנית והענקת התואר מותנית באישורה.