תואר ראשון למגזר הערבי

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
תואר ראשון למגזר הערבי
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות תואר ראשון למגזר הערבי?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על תואר ראשון למגזר הערבי?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

לימודי תואר ראשון לדוברי ערבית במכללות

ערביי ישראל מונים היום יותר מ – 1.6 מיליון איש, המהווים כיום יותר מ – 20 אחוז מאוכלוסיית מדינת ישראל. מדובר בקהילה מגוונת מבחינה תרבותית ואתנית, שכוללת את המוסלמים, הדרוזים, הבדואים והנוצרים. האוכלוסייה הערבית מתרכזת בעיקר בגליל, באזור חיפה, באזור המשולש, בירושלים ובכפרים בדואים בצפון ובנגב, כאשר העיר הערבית הגדולה ביותר היא נצרת. הצעירים מתחת לגיל 18 מהווים 40 אחוז מכלל האוכלוסייה הערבית, מה שאומר שמדובר בבני נוער רבים אשר חולמים להמשיך ללימודי תואר ראשון ולרכוש השכלה אקדמית.

צעירים ערבים, שגדלו בערים מעורבות גדולות, כגון חיפה, ירושלים, או עכו – לומדים עברית בגיל צעיר ונספגים לתוך מערכת החינוך הממלכתית, מה שמקל עליהם להמשיך ללימודים במוסדות להשכלה גבוהה. לעומת זאת, ביישובים ערבים רבים הילדים ובני הנוער לא מקבלים מספיק ניסיון בתרגול העברית שלהם, ולכן נתקלים בקושי רב בהגשת מועמדות ללימודים, החל ממילוי טפסים, וכלה בראיונות אישיים בעברית.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות תואר ראשון למגזר הערבי?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על תואר ראשון למגזר הערבי?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע כללי על לימודי תואר ראשון למגזר הערבי

מלבד הקושי בשפה, קיימת בעיה נוספת, המגבילה את המועמדים לתואר ראשון בקרב הציבור הערבי: תכנית הלימודים השונה מתכנית לימודים ביישובים היהודים. פער זה נפתר בדרך כלל ב"אפליה מתקנת" בקבלה למוסדות להשכלה גבוהה, בין אם מדובר בגובה ציון הפסיכומטרי, או בציוני הבגרות (קיימים גם מסלולי לימוד לתואר ראשון ללא פסיכומטרי). בדרך זו מעודדת המדינה את הצעירים הערבים להמשיך ללימודי התואר הראשון, מעבר ללימודים בתיכון. בחלק מהמכללות, המציעות מסלול תואר ראשון לציבור הערבי, תכנית הלימודים מותאמת במיוחד לסטודנטים דוברי ערבית. מתוך כוונה להגדיל את מספר האקדמאים בקהילה.

כמו כן, קיימות מלגות רבות ומגוונות עבור הסטודנטים הערבים, במסלולי לימוד שונים לתואר ראשון, כגון: משפטים, מדעים מדוייקים, עבודה סוציאלית, תחומי הבריאות, חינוך ולא רק. את המלגות ניתן לקבל בזכות הישגים אקדמאיים גבוהים, או התנדבות בקהילה.

מלגות מטעם עמותות- מה הן מעניקות לסטודנטים מהמגזר הערבי?

ישנן מלגות שונות לסטודנטים ערבים הלומדים לתואר ראשון, אחת מהן היא עמותת "סיכוי" - ארגון משותף לערבים פלסטינים לאזרחים יהודים בישראל. העמותה מעניקה מלגה בגובה 500 יורו לסטודנטים בשנה השלישית של התואר הראשון בחוגים לגיאוגרפיה, למשפטים, מדעי הסביבה, ולסטודנטים לתואר שני בחוגים לעבודה סוציאלית, כלכלה, פסיכולוגיה קלינית – חינוכית, תכנון ערים, ניהול משאבי טבעי, מדיניות ציבורית, בריאות הציבור ומדע המדינה. המלגות יוענקו לתלמידים שיבצעו עבודת מחקר השוואתית סמינריונית בנושא נגישות למשאבים ציבוריים.

עמותה נוספת המעניקה מלגות ללומדים לתואר ראשון במגזר הערבי היא העמותה להכוון לימודים לתלמידים מהמגזר הערבי בחיפה, שמציעה לסטודנטים לתואר ראשון מלגות של כאלפיים שקלים.

מלגות מטעם קרנות - כיצד הם תומכים בסטודנטים מהמגזר הערבי ?

קיימות גם קרנות שונות, המעוניינות לתמוך בסטודנטים לתואר ראשון מהמגזר הערבי: קרן מלגות על שם ויסאם חמיס מחלקת מלגות למצטיינים ולמי שיתרום מספר שעות לפעילות למען הקהילה. תינתן עדיפות גם למסלולי הנדסת מחשבים, רפואה, רוקחות, סיעוד, ועבודה סוציאלית. 

קרן "הוואקף המוסלמי" מתחשבת לא רק במצב הסוציו אקונומי של התלמיד, אלא גם במספר הסטודנטים במשפחה. סטודנטים הלומדים לפחות 13 שעות בשבוע בהוראת אמנות, מוסיקה ודרמה, מקצועות ההנדסה, מדעים מדוייקים, רוקחות, פסיכולוגיה, מינהל עסקים וכלכלה, יוכלו להגיש לקרן בקשה למלגה.

קרן "רוקייה ביאדסה" מעניקה עזרה כספית גם לסטודנטים הלומדים בחו"ל, את המלגה מקבלים החל מהשנה השנייה, בעדיפות על יתומים או בעלי אמצעים דלים. בנוסף על כך, סטודנטים למשפטים בתואר ראשון, תואר שני, תואר שלישי (דוקטורט), אשר מצטיינים בלימודיהם ומתנדבים בקהילה, יכולים לקבל מלגה מטעם קרן יוסף סמואל של לשכת עורכי הדין.

מלגות מטעם ארגונים

לסטודנטים ערבים לתואר ראשון מוצעות מלגות גם מארגונים שונים, למשל: מועדון אנשי עסקים ערבים בישראל, שמעודד את צמיחתם של מנהיגים צעירים מהמגזר הערבי, מעניק מלגות של אלפיים עד ששת אלפים שקלים לסטודנטים ערבים הלומדים במקצועות טכנולוגיים.

גם אגודת הגליל – האגודה הלאומית ערבית למחקר ושירותי בריאות, מחלקת מלגות לסטודנטים בתחומי הבריאות ואיכות הסביבה.

מלגות ממשלתיות

גם ממשלת ישראל מנסה לעודד עלייה במספר האקדמאיים במגזר הערבי, ולכן משרדי ממשלה שונים נותנים תמיכה לסטודנטים מהמגזר: המועצה להשכלה גבוהה מחלקת יותר מ-600 מלגות בשנה ללימודים לתארים ראשונים במקצועות מועדפים בשוק העבודה, בהם אין ייצוג הולם של המגזר הערבי. השיקולים הם מצב סוציו-אקונומי ותחום הלימוד. 

סטודנטים ערבים לחינוך, שיתחייבו לפתח את החינוך בעיר מגוריהם לאחר סיום הלימודים יוכלו להגיש בקשת סיוע למלגה במשרד החינוך. מלגה זו תינתן גם לסטודנטים במדעים מדוייקים, שרוצים ללמד מדעים ומעוניינים לעבור הכשרה לתעודת הוראה.

קיימות מלגות המעודדות סטודנטים ערבים להמשיך גם לתארים מתקדמים, כגון תואר שני ודוקטורט. מינהל המדע במשרד הטכנולוגיה והמדע מציע מלגות ממשלתיות בשווי של 20 אלף שקלים עד 40 אלף שקלים, למי שיבחר במסלול המדעים, ההנדסה והטכנולוגיה. כל זאת תמורת התנדבות בקהילה בהיקף של 20 שעות בשנה.

מלגות עבור התנדבות בקהילה

סטודנטים מהמגזר הערבי יוכלו לקבל מלגה תמורת פעילות התנדבותית. קיימים מספר פרוייקטים של התנדבות, הכוללים בעיקר עזרה לילדים. אחד מהם הוא פר"ח – פרוייקט חונכות, המפגיש בין סטודנטים לילדים עם קשיים בלימודים או קשיים רגשיים. הסטודנט מבלה זמן עם הילד, עוזר לו בשיעורים או בקשיים אחרים, משמש דוגמא אישית ועוזר לו לממש את הפוטנציאל שלו.

מלגות נוספות בסגנון פרוייקט החונכות קיימות במיוחד עבור סטודנטים במגזר הערבי: עמותת מהפך תע'ייר ואג'יק. סניפים של עמותת מהפך תע'ייר פרוסים ברחבי הארץ בטמרה, מע'אר, יאפת אלנאסרה, בשכונת קריית יובל בירושלים, שכונת פלורנטין בתל אביב, בשדרות, ובקרית שמונה, והיא פועלת למען חיזוק קהילות בשכונות ערביות, שכונות יהודיות, ושכונות מעורבות. ההתנדבות בעמותה היא לחמש שעות בשבוע, במהלכה הסטודנטים מדריכים, מפיקים אירועים קהילתיים, בונים פעילויות חינוכיות ועוד. ההתנדבות בעמותת אג'יק כוללת העברת סדנאות חינוכיות, סדנאות העצמה והכנה לבגרויות של בני נוער במרכזי למידה. התכנית מיועדת לסטודנטים מהמגזר הבדואי בדרום, והיא כוללת יותר משלושים מסגרות שונות בדרום.

מה אפשרויות התעסוקה לבוגרי תואר ראשון במגזר הערבי ?

אפשרויות התעסוקה של בוגרי תואר ראשון במגזר הערבי מגוונות אף יותר מאוכלוסיות אחרות, שכן, בנוסף לתואר הראשון, לבוגרים קיים גם יתרון של שפה נוספת - השפה המשנית הרשמית של מדינת ישראל. כמו כן, בעלי עסקים רבים מעוניינים ליצור גיוון בקרב העובדים שלהם, ולכן נוטים להעסיק אקדמאים מהמגזר הערבי, שיוסיפו למקום העבודה לא רק מהידע והניסיון שלהם, אלא גם יעשירו את התרבות במשרד.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎