קורס הובלת חומ"ס

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
קורס הובלת חומ"ס
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס הובלת חומ"ס?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס הובלת חומ"ס?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

לימודי הכשרת נהגים לשינוע חומרים מסוכנים במכללות

חומרים מסוכנים (חומ"ס בראשי תיבות) כוללים קבוצות שונות של חומרים העלולים להביא לפגיעה באדם, בחי, בצומח, בסביבה או ברכוש, אשר כל טיפול בהם צריך להתבצע במשנה זהירות. הובלתם ושינועם של חומרים אלו אינה משימה פשוטה, שכן השינוע טומן בחובו שלל סכנות אפשריות – בזמן הטעינה, הפריקה או ההובלה.

דליפתם של החומרים, כתוצאה מרשלנות, תאונה, אירוע חבלני או כל סיבה אחרת – עלול להוביל לאסון כבד, ועל כן כל מי שעוסק בהובלתם של החומרים הללו הם בעיקר נהגי רכב כבד או קציני בטיחות בעבודה, מחוייב, על פי חוק, לעבור קורס זה.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס הובלת חומ"ס?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס הובלת חומ"ס?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע כללי על קורס הובלת חומרים מסוכנים 

אם אתם נדרשים להוביל חומרים מסוכנים מכל סוג שהוא כחלק מעבודתכם, או אם אתם מעוניינים להשתלב בעבודה בה תצטרכו לעשות כן – חובה עליכם לקבל היתר ממשרד התעבורה.

היתר זה ניתן רק למי שמלים את הקורס להכשרת נהגים לשינוע חומרים מסוכנים, שכן כל טיפול בחומרים אלו, ובכלל זה אחסונם והובלתם, כרוך בסכנות, המחייבות משנה זהירות. אז בואו ליהנות מלימודים שירחיבו את הכשרתכם המקצועית – בואו ללמוד בקורס הובלת חומרים מסוכנים.

סוגי החומרים המסוכנים בישראל נחלקים ל-18 קבוצות: חומרים מתפוצצים (כוללים שתי קבוצות סיווג), נוזלים מתלקחים, גזים מתלקחים, חומרים רדיואקטיביים, חומרים מאכלים (קורוזוביים), גזים לא רעילים ולא מתלקחים, חומרים מדבקים, חומרים רעילים, חומר בקיע, חומרים מתלקחים מוצקים, חומרים נתונים להתלקחות עצמית, גזים רעילים, חומרים מחמצנים, חומרים מסוכנים במגע עם מים, פראוקסידים אורגניים, חומרים מותכים וחומרים וחפצים מסוכנים אחרים.

מה נושאי הלימוד לקורס הובלת חומ"ס?

הלימודים בקורס הכשרת נהגים להובלת חומרים מסוכנים עונים על כל דרישות משרד התחבורה בתחום, וידאגו להכשירכם בכל הידע, הכלים והמיומנויות הדרושים לנהג העוסק בהובלתם של חומרים אלו.

ייתכנו הבדלים קלים בלבד בנושאי הלימוד בין מכללות שונות בתחום, שכן, כאמור, תכנית הלימודים כפופה לדרישות משרד התחבורה. בין הנושאים והתכנים הנלמדים בקורס: דיני תעבורה, חוקים ותקנות בתחום הובלת החומרים המסוכנים, הכרת קבוצות סיווג של חומרים מסוכנים, שינוע נוזלים, היכרות עם ציוד המגן והבטיחות, שימוש במטפי כיבוי אש, עזרה ראשונה, אמצעי זהירות וכללי בטיחות בעת שינוע חומרים מסוכנים, אחסון החומרים המסוכנים, כימיה וטוקסולוגיה, הובלת חומרי נפץ ועוד נושאי לימוד חשובים. בסיום הלימודים בקורס נערך מבחן מסכם.

מי קהל היעד לקורס הובלת חומ"ס?

הלימודים בקורס הכשרת הנהגים להובלה של חומרים מסוכנים מיועדים, כמובן, לנהגים הנאלצים להוביל חומרים מסוכנים מסוגים שונים במהלך עבודתם, כמו גם למפעילים ומנהלים של חברות הובלה.

למעשה, הובלה של חומ"ס ללא השלמת הקורס וקבלת ההיתר להובלת החומרים המסוכנים ממשרד התחבורה מהווה עבירה על החוק. קורס הריענון לשינוע חומרים מסוכנים מיועד לנהגים אשר עברו שנתיים מאז השלימו את קורס הובלת החומ"ס. הלימודים בקורס מתאימים גם לקציני בטיחות בתעבורה, מנהלי אחזקה ותחזוקה, מנהלי שרשרת אספקה ועובדים נוספים מתחומי הלוגיסטיקה.

כמו כן, אם ברצונכם להתעסק ולהיות אחראים על חומרים מסוכנים, ייתכן שקורס רשיון מובילים עשוי להיות רלוונטי ביותר עבורכם. בצורה כזו תוכלו לעזור לאנשים המעוניינים לעבור דירה, להקל על המעבר גם אם מדובר במעבר בתוך העיר או מחוצה לה.

מה תנאי הקבלה לקורס הובלת חומ"ס?

תנאי הקבלה ללימודים בקורס הכשרת נהגים מובילי חומרים מסוכנים אמנם משתנים בין מכללות ומוסדות לימוד שונים, אולם ישנם מספרים תנאים המשותפים לכל המכללות, עקב היות לימודי התחום כפופים לדרישות משרד התחבורה.

התנאים המשותפים לכל המכללות, בהתאם לדרישות משרד התחבורה הם: היות המועמד אזרח ישראלי, בעל רישיון נהיגה בתוקף וותק של שלוש שנים לכל הפחות בנהיגה על סוג הרכב המשמש להובלה, ועמידה בכל דרישות משרד התעבורה האחרות (ללא הרשעה באחת מהעבירות המופיעות בחוק וכיו"ב). מכללות מסוימות אף מקיימות ראיונות קבלה, במטרה לבדוק את מידת התאמת המועמד ללימודים ולעיסוק בתחום.

מה משך הלימודים לקורס הובלת חומ"ס?

משך הלימודים בקורס הכשרת נהגים לשינוע חומרים מסוכנים משתנה אף הוא בין מכללות ומוסדות לימוד שונים בתחום, אולם פרק הזמן המינימלי להכשרה, כפי שנקבע על ידי משרד התחבורה, הוא 17 שעות לימוד אקדמיות, הנפרשות, בדרך כלל, על פני יומיים או שלושה של לימודים.

מכללות מסוימות מאפשרות להשלים את הלימודים בשבוע אחד, הכולל שניים- שלושה מפגשי לימודים, ואילו במכללות אחרות הלימודים נמשכים כשבועיים – שלושה. קורס הריענון להובלת חומרים מסוכנים – לנהגים אשר עברו כשנתיים מאז קבלו את היתר ההובלה, הינו קצר יותר וכולל, בדרך כלל, מפגש לימודים אחד, בן כ-8 שעות לימוד אקדמיות לערך.

אם אתם מעוניינים (או נדרשים) לעבור קורס זה, אך חוששים כי יקשה עליכם הדבר, שכן אתם מבלים את מירב שעות היום בעבודה – יש לנו חדשות טובות עבורכם: מכללות רבות בתחום מציעות לימודים הנערכים בשעות אחר הצהריים והערב (לעיתים בנוסף ולעיתים במקום קורסי הבוקר "הרגילים"), כמו גם לימודים בימי שישי בבוקר, כך שגם אנשים עובדים יכולים להירשם ולהשלים את הלימודים בקלות בשעותיהם הפנויות, ללא צורך לוותר על ימי עבודה.

איזו תעודה מקבל בוגר קורס הובלת חומ"ס?

בוגרי הלימודים, אשר עומדים בהצלחה בכל דרישות הקורס, לרבות מעבר של המבחן המסכם, יהיו זכאים לתעודת גמר מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם ולהיתר ההובלה של חומרים מסוכנים מטעם משרד התעבורה (ההיתר ניתן רק למי שעומדים בכל דרישות משרד התעבורה). ההיתר אותו מקבלים הבוגרים הוא בר תוקף לשנתיים בלבד, ולאחר שנתיים, אם ברצונם להאריך את היתר ההובלה, נדרשים הבוגרים לעבור קורס ריענון להובלת חומ"ס.

במידה ויש ברצונכם להרחיב את תחומי האחריות הקיימים ברשותכם, תוכלו להשתלב בלימודי בטיחות וגהות. תחום זה הינו מתמקד בניהול ובדאגה לעובדים בתחום התעסוקה והבריאות ועל כן, מצריך אחריות רבה ועירנות.

מה אפשרויות התעסוקה לקורס הובלת חומ"ס?

לאחר השלמת הקורס וקבלת היתר השינוע, יוכלו הבוגרים לעסוק בהובלתם של חומרים מסוכנים.

מכללת כרמל בטיחות בחיפה מאפשרת למסיימים לעסוק בתחומי נהג רכב מוביל חומרים מסוכנים. בתחום זה ניתן למצוא עבודה רבה ולהשתכר בצורה מכובדת ביותר.

תחום אחר הוא אחראי בטיחות שינוע חומרים מסוכנים, אשר מזכיר במהותו תפקידים ניהוליים יותר ועל כן טומן בחובו תחומי אחריות רבים יותר.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎