קורס מוהלים

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
קורס מוהלים
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס מוהלים?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס מוהלים?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

לימודי מוהלים

קורס רבנות כולל בחובו אחריות רבה ביותר, שכן הרבנים הינם בעלי ידע רב ואנשים רבים רואים בהם אנשי ברי סמכא. אולם,  הרבנים אינם המשתתפים היחידים שיש ברשותם תחומי אחריות רבים, כמוהם ניתן למצוא גם מוהלים. ברית המילה היא אחת המצוות החשובות ביותר בעולם ההלכה היהודי, וגם חילונים גמורים אינם מוותרים על ברית המילה והטקס הנלווה עליה.

אמנם על מנת להיות מוהל אין צורך ברישיון מיוחד, ואף על פי כי אין גוף תורני או ממשלתי המפקח על עבודת המוהלים, מומלץ מאד להשתתף בקורס להכשרת מוהלים – אם ברצונכם לעסוק בתחום, שכן עבודת המוהל אינה פשוטה כלל וכלל – עליו להיות בידע רפואי והלכתי רב ולהיות מיומן בעבודתו, שכן מילה שאינה מבוצעת כהלכתה יכולה להסתיים באסון.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס מוהלים?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס מוהלים?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע כללי על לימודי הכשרת מוהלים 

אם אתם גברים יהודים שומרי מצוות, המעוניינים להשתלב בעבודה מבוקשת וליהנות מאפשרויות פרנסה רבות, בה תביאו את הבנים הזכרים בבריתו של אברהם ותקיימו את אחת מהמצוות החשובות ביהדות – קורס הכשרת המוהלים יכול להתאים לכם עד מאד.

קורס זה, המוצע לכם על ידי מכללות מובילות ועתירות מוניטין, יקנה  לכם, תוך חודשים ספורים בלבד, את כל הידע, הכלים והמיומנויות הדרושים למוהל המקצועי – הן בפן ההלכתי והן בפן הרפואי, כך שתוכלו, מיד עם סיום הלימודים, לגשת לבחינות של הרבנות הראשית, או אף להתחיל לעבוד כמוהלים עוד לפני מעבר הבחינות.

מה לומדים בקורס מוהלים?

תכנית הלימודים במרבית הקורסים להכשרת מוהלים היא עשירה ומגוונת, ומשלבת בין הקניית ידע עיוני ותיאורטי (הן של הפן הרפואי והן של הפן ההלכתי) כמו גם תרגולים רבים והתנסות מעשית - מכללות מסוימות אף מציעות לתלמידים אפשרות להתמחות מעשית (סטאז') בפיקוח מוהל מוסמך ורופאים.

אמנם נושאי הלימוד המדויקים משתנים מעט בין מוסד לימודים אחד למשנהו, אך פעמים רבות כוללים הלימודים את הנושאים והתכנים הבאים: אנטומיה ופיזיולוגיה כלליים, אנטומיה של איבר המילה, כשירות התינוק לברית, מחלות ומצבים הגורמים לעיכוב הברית, מומים מולדים, בדיקת התינוק לפני הברית, הכנת ההורים, הכלים והציוד הדרושים למוהל, חיתוך הערלה, מציצה, חבישה, בדיקת התינוק לאחר הברית, הלכות המילה, סטרליזציה, עזרה ראשונה, נושאים ומושגים רפואיים רלוונטיים, ועוד שלל נושאים, המכשירים את הבוגרים בכל הידע, המיומנויות והכלים הדרושים למוהל המקצועי והאיכותי.

למי מתאימים לימודי מוהל?

הלימודים בקורס הכשרת המוהלים מיועדים, כמובן, למעוניינים להשתלב בעבודה כמוהלים, כמו גם לרבנים ולכל מי שרוצה להעמיק ידיעותיו בתחום. כן מתאימים הלימודים למוהלים בעלי ניסיון, המבקשים להתמקצע בתחום ולהרחיב את מומחיותם בו.

מה הם תנאי הקבלה לקורס מוהלים?

תנאי הקבלה לקורס המוהלים משתנים בין מכללה למכללה ובין מוסד לימודים אחד למשנהו, אך בדרך כלל נדרשים המועמדים להיות גברים יהודיים, בני 18 ומעלה, שומרי מצוות, המקיימים אורח חיים דתי או חרדי. חלק ממוסדות הלימוד אף עורכים ראיונות קבלה, במטרה לבדוק את מידת התאמת המועמד ללימודי התחום ולעבודה כמוהל, ולעיתים אף נדרשים המועמדים להציג המלצה עדכנית מרב (ראש כולל, מרא דארתא) על מנת להתקבל ללימודים בקורס.

מה משך קורס מוהלים?

משך הלימודים בקורסים להכשרת מוהלים משתנה אף הוא בין מכללות ומוסדות לימוד שונים: מרבית הקורסים הבסיסיים בתחום כוללים בין 20 ל-40 שעות לימוד אקדמיות, ונמשכים בין חודש לשלושה חודשים, ואילו קורסים מקיפים ומעמיקים במיוחד כוללים, בדרך כלל, עד ל-250 שעות לימוד אקדמיות וכוללים הקניית ידע רפואי עיוני מעמיק במיוחד.

אם אתם מעוניינים לקבל את ההכשרה האיכותית בתחום ולהתחיל לעבוד כמוהלים, אך חוששים כי סדר יומכם העמוס, המלא בלימודים ועבודה, יקשה עליכם לעשות כן – יש לנו חדשות טובות עבורכם! חלק ממוסדות הלימוד בתחום מציעים אפשרות ללימודי ערב, כך שגם אנשים עובדים ותלמידים מעוטי זמן פנוי, יכולים להשתלב בלימודים בזמנים והמועדים המתאימים והנוחים להם ביותר.

איזו תעודה מקבלים בוגרי קורס מוהלים?

בוגרי הקורס, אשר יעמדו בהצלחה בכל דרישות הקורס, יהיו זכאים לתעודת גמר מטעם המוסד בו השלימו את לימודיהם. בוגרים המעוניינים לקבל את הרישיון לביצוע ברית מילה מטעם הרבנות הראשית, נדרשים לעבור מבחן ידע ברפואה, כמו גם מבחן מעשי, ואף לעמוד בפני וועדה, על מנת לקבל את תעודת ה"מוהל המוסמך" מטעם הרבנות. אמנם אין פיקוח או דרישה חוקית לרישיון מוהל על מנת לבצע בריתות, אך בוגרי הקורסים, ועל אחת כמה וכמה בעלי ההסמכה מטעם הרבנות, נהנים מיוקרה מקצועית, המתבטאת, בדרך כלל, בקהל לקוחות גדול יותר.

כמו כן, ביצוע ברית מילה בבתי חולים ומוסדות נוספים הוא אפשרי רק לבעלי הרישיון היוקרתי.

אילו אפשרויות לימודים נוספות יש בתחום קורס מוהלים?

במידה והתעניינתם בתחום של קורס מילה, ייתכן וקיימים עוד קורסים רלוונטיים בתחום שעשויים להתאים ביותר עבורכם. כך לדוגמא, קורס חופה וקידושין, המלווה את הזוג המיוחל בשלבי ההיכרות השונים ועד לשלב החתונה עצמו. 

קורס אחר שיכול להיות רלוונטי הינו קורס משגיחי כשרות, אשר דן בהלכות ומצוות בתחומי ההכשרה, בין אם של עופות או בהמות. 

כמו כן, קיים תחום נוסף אשר דורש הכשרה רבה ורצון ללמוד ולהפתח שהינו קורס סופרי סת"ם. הקורס אולי נתפש כפשוט ודורש רק לכתוב באופן מיוחד, אך אין זה כך. קיימות הלכות רבות המציינות איזשהו קלף תקין ובאיזו צורה יש לכתוב והאם מותר למחוק כאשר נעשית טעות כתיב.

במה עוסקים בוגרי קורס מוהלים?

בוגרי הקורס יוכלו להשתלב בעבודה כמוהלים ולהכניס תינוקות רבים בבריתו של אברהם אבינו. כיוון שבישראל נולדים מידי שנה עשרות אלפי תינוקות בנים, וכיוון ש 97 אחוזים מהיהודים בישראל מבצעים לבנם ברית מילה – אפשרויות התעסוקה בתחום הן רבות, ובוגרים, אשר יבצעו עבודתם נאמנה, יוכלו ליהנות מפרנסה טובה כמו גם מהשתתפות יומיומית בטקס מקודש וחשוב.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎