קורס שחיטה כשרה

קבלת פרטים ללא כל התחייבות
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎
קורס שחיטה כשרה
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס שחיטה כשרה?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס שחיטה כשרה?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

לימודי שחיטה כשרה

בישראל ניתן לבצע שחיטה רק בבתי מטבחיים מוסדרים ותחת פיקוח וטרינר. שחיטה היא מצווה יהודית המכשירה את בעל החיים לשמש כקורבן או כמאכל, באמצעות חיתוך צווארו על פי הלכות היהדות. הקורס הינו חלק בלתי נפרד ממגוון לימודי תעודה בתחום ההלכה ומספקת כלים ומיומנויות אשר ישמשו את הרבנים העתידיים או את האנשים העוסקים בתחומי הדת והכשרות. 

בעלי חיים שלא נשחטו בהתאם להלכות אלו, להוציא דגים וחגבים, נחשבים לנבלות. מקורה של מצוות השחיטה הוא בפסוק: "וזבחת מבקרך ומצאנך אשר נתן ה' לך כאשר ציוויתיך, ואכלת בשעריך" (דברים י"ב, כ"א). מקורן של הלכות השחיטה הוא בהלכות שנאמרו למשה במתן תורה. אם אתם רוצים לדעת כיצד לשחוט ולהשתלב בתחום קראו על קורס שחיטה כשרה.
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות קורס שחיטה כשרה?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על קורס שחיטה כשרה?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע כללי על קורס שחיטה כשרה 

שחיטה היא מצווה יהודית המכשירה את בעל החיים לשמש כקורבן או כמאכל, באמצעות חיתוך צווארו על פי הלכות היהדות. בעלי חיים שלא נשחטו בהתאם להלכות אלו, להוציא דגים וחגבים, נחשבים לנבלות. מקורה של מצוות השחיטה הוא בפסוק: "וזבחת מבקרך ומצאנך אשר נתן ה' לך כאשר ציוויתיך, ואכלת בשעריך" (דברים י"ב, כ"א). מקורן של הלכות השחיטה הוא בהלכות שנאמרו למשה במתן תורה.

בארץ, מתבצעת השחיטה בבתי מטבחיים מוסדרים ובפיקוחו של וטרינר. השוחטים נכללים בקו הייצור ותפקידם מסתכם בשחיטת בעלי החיים עצמה. מריטת הנוצות, המליחה ושאר הפעולות שיש לבצע בבעלי החיים על מנת שייחשבו כשרים, מתבצעות באופן אוטומטי. רמות הכשרות של בתי המטבחיים השונים נקבעות על פי מספר השחיטות שמבצע השוחט בדקה ובהתאם לבדיקות שנערכות בבעלי החיים בגמר השחיטה.

מה לומדים בקורס שחיטה כשרה?

לימודי שחיטה כשרה נועדו להכשיר את בוגריהם בכל תחומי השחיטה. אלו יזכו להתנסות באופן מעשי בהעמדת הסכין חד וחלק למהדרין, בבדיקת צומת הגידין והריאות, בשחיטת בהמות ובבדיקת הריאות בבהמה, בלימוד הניקור הקידמי בבהמה, בהפשטה ופירוק הבהמה והכשרתה למליחה וצליה ועוד. 

מלבד ההתנסות המעשית, כוללים לימודי שחיטה כשרה גם שיעורים עיוניים, הנוגעים למבנה האנטומי של בעלי החיים הנשחטים, להלכות שחיטה, להלכות טריפות, להעמדת סכינים ולשחיטה מעשית. כמו כן, כוללים הלימודים הרצאות של רבנים מפורסמים בתחום השחיטה.

מה משך קורס שחיטה כשרה?

לימודי שחיטה כשרה כוללים כ-25 מפגשים, הנפרשים על פני כשישה חודשים. במהלך קורס שחיטה כשרה, יידרשו תלמידי הקורס לעבור בהצלחה מבחני תרגול עיוניים ומעשיים. גם בסיומו של הקורס יידרשו תלמידיו לבצע מבחן מעשי בשחיטה.

מידע נוסף

על פי ההלכה, מבוצעת השחיטה באמצעות שיסוף צווארו של בעל החיים בסכין חדה וחלקה מפגימות, הנקראת חלף. השחזת החלף נעשית באמצעות סדרת אבנים בדרגות חספוס שונות. לפני השחיטה בודק השוחט את הסכין היטב, באמצעות העברת ציפורן אצבעו על שלושת צדי להב הסכין, מלמטה למעלה ומלמעלה למטה. לאחר השחיטה בודק השוחט את הסכין שנית ואם נמצאה בה פגימה כלשהי, נפסלת השחיטה מספק.

בטרם נעשית השחיטה מברך השוחט: "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל הַשְּחִיטָה". השחיטה נחשבת כשרה רק במידה והקנה והושט של בעל החיים, המכונים "סימנים", נחתכו כהלכה. בסיום השחיטה, מוטל על השוחט לבצע "בדיקת סימנים", שמטרתה לבדוק האם הקנה והושט של בעל החיים נחתכו כנדרש.

אין להפסיק באמצע פעולת השחיטה ויש לבצעה מכיוון חלקו הקדמי של הצוואר ולא על ידי החדרת הסכין מצדי הצוואר בין הקנה והוושט וחיתוכם כלפי חוץ. כמו כן, החיתוך יתבצע על ידי הולכת הסכין קדימה ואחורה ולא על ידי לחיצה על הצוואר. שחיטה מעל או מתחת למקום השחיטה בקנה או בושט וכן עקירת הקנה והוושט במקום חיתוכם, יגרמו לפסילת השחיטה. ולבסוף, לאחר שחיטת חיה או עוף יש לכסות את דמם.

אילו אפשרויות לימודים נוספות יש לבוגרי קורס שחיטה כשרה?

במידה והתעניינתם בתחום הקשור להלכות ולדת, ייתכן כי גם לימודי חופה וקידושין עשויים לעניין אתכם. הלימודים עוסקים בהכשרת הרבנים המלווים את בני הזוג העתידים להתחתן משלב האירוסין ועד לשלב החופה והקידושין ואחראים על הצעד הראשון של הזוג כנשואים. 

לימודי ספרות סת"ם הינם מעניינים ביותר וכוללים הכשרה מקיפה אודות סוגי העורות שניתן לכתוב עליהם וכן את זוגי הנוצות שמשתמשים בהם לכתיבה. עבודתם של סופרי סת"ם פדנטית ומקצועית שכן אסור שימצאו טעויות בכתבים הקדושים. 

תחומי העיסוק של רבנים אינו מתסכם בשחיטה כשרה, אלא גם בא לידי ביטוי בהשגחת כשרות. קורס משגיחי כשרות הינו קורס מעניין ביותר שניתן למצוא בו תעסוקה רבה במגוון בתי מלון, אולמות אירועים ומסעדות. 

במה עוסקים בוגרי קורס שחיטה כשרה?

בסיום הלימודים תוכלו לעבוד שוחטים בחברות גדולות כמו זוגלובק, תנובה וחברות נוספות אשר מספקות עבודה לאנשים המתעניינים בתחומי השחיטה. 

גובה המשכורת משתנה ממקום עבודה אחד למשהו, ובדרך כלל תלוי בותק, רמת העבודה ופופולאריות. לכן לפני תחילת הלימודים כדאי שתבררו היכן תוכלו להתנסות שכן, מקום עבודה זה יכול לספק לכם תעסוקה עתידית בעת שתסיימו את הלימודים.
מודעה
מודעה
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎