SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון

המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה

SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון
יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

תואר ראשון בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה

תכנית הלימודים בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה מכוונת להכשיר מהנדסים איכותיים ומובילים, שיוכלו להתמקצע בתחומים שונים: כמפתחי מעגלים אלקטרוניים, בקרה ותקשורת, כמהנדסי חשמל במפעלים, בתחנות כוח, במערכות בקרה ואוטומציה תעשייתיות ועוד.
 • מסלולי התמחות בקמפוס בב"ש: טכנולוגיות תקשורת; חשמל ומערכות הספק.
תת התמחות בננוטכנולוגיה.
 • מסלולי התמחות בקמפוס באשדוד: מערכות RF| אלקטרואופטיקה | תקשורת | לוויינים וחלל | מערכות הספק
משק האנרגיה המתפתח של ישראל מייצר ביקושים לבעלי תואר שני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה, המתמחים בנושאים הנוגעים לייצור, להובלה ולשימוש באנרגיה. פתיחת התואר השני בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה עם התמחות במערכות הספק ואנרגיה, באה לענות על ביקושים אלו כמו גם לאפשר לבוגרים להתמחות ולהתמקצע בנושאי אלקטרוניקת הספק, מקורות אנרגיה ורשת חכמה. מטרת התכנית היא להכשיר את שכבת המהנדסים הבכירה הבאה, שיכולים להוביל הן ברמה המחקרית והן ברמה היישומית. לשם כך, הלימודים מתקיימים בסביבת Project Oriented, המשלבת התנסות ברמה גבוהה לצד לימודים תיאורטיים.

הלימודים מתחילים בסמסטר חורף ובסמסטר אביב.

המסלול נלמד במסגרת לימודי בוקר בלבד.

הלימודים מתקיימים בקמפוס בבאר שבע ובאשדוד.


בקמפוס אשדוד קיים מסלול לאנשים עובדים ! 

יועצת לימודים
לימודים
ייעוץ לימודים חינם
רוצה פרטים אודות SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון?
שירות אישי חינם!
רוצה לקבל מידע על SCE המכללה האקדמית להנדסה ע"ש סמי שמעון?
מלא/י פרטיך ויועצת לימודים תחזור אליך בהקדם.
אני מאשר/ת את תנאי השימוש ומאשר/ת קבלת מידע והצעות בטלפון, בדוא"ל, במסרון וכדומה‎‎

מידע כללי

לימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה לתואר ראשון מיועדים להכשיר את הדרג המוביל במחקר ובפיתוח בתעשיות ומהווים את חוד החנית של הלימודים האקדמיים הטכנולוגיים.

חברי הסגל במחלקה הם בוגרי אוניברסיטאות יוקרתיות בארץ ובעולם. חוקרים צעירים, מקצועיים ודינמיים אשר נותנים יחס אישי ואוזן קשבת לכל סטודנט.

תכנית הלימודים כוללת ארבע שנים (שמונה סמסטרים). השנתיים הראשונות מוקדשות ברובן להקניית התשתית הפיזיקלית והכלים המתמטיים הדרושים לסטודנט בהמשך לימודיו ובפעילותו העתידית כמהנדס, וללימוד מקצועות בסיסיים במדעי ההנדסה. המשך הלימודים מיועד להרחבת התשתית והעמקתה במקצועות המיוחדים להנדסת חשמל והאלקטרוניקה.

בשנה השלישית ללימודים, ניתנת לסטודנט האפשרות לבחור במספר תחומי התמחות ספציפיים בהתאם לנטיותיו האישיות. בכל תחום התמחות הסטודנט מעמיק ומבסס את הידע שלו בענף מוגדר של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה.

קמפוס אשדוד

הסטודנט נדרש לבחור בשלושה מתוך חמשת מסלולי ההתמחות הבאים:
 • מערכות RF - גלים אלקטרומגנטיים משמשים להעברת אינפורמציה במערכות שידור-קליטה ובמערכות חישה שונות. מסלול זה עוסק בשיטות אנליזה, תכנון ומימוש של מערכות אלקטרומגנטיות בתדרי רדיו, מיקרוגל וגלים מילימטרים. החל מרמת המקורות, דרך מערכות התמסורת ומעגלי המיקרוגל, הרכיבים והאנטנות, וכלה בהתפשטות הגל ופיזורו ממטרות. המסלול מקנה הכשרה בסיסית למהנדסי מיקרוגל ואנטנות. מיועד גם לאנשי מערכות כגון תקשורת ומכ"ם, ומתאים גם לאנשי אלקטרואופטיקה.
 • אלקטרואופטיקה – תחום זה התעצם מאוד בשנים האחרונות עם פריסתן של טכנולוגיות אלו על פני מגוון רחב ביותר של צרכי החיים. מתקשורת, מערכות הדמאה בתחום נרחב של אורכי גל, מערכות צגים, מערכות אופטו-רפואיות ועד יישומים אופטיים לעיבוד אותות ותמונה. תוכנית הלימודים של מסלול זה כוללת נושאי טכנולוגיה עילית מרתקים. המעבדה המתקדמת מאפשרת חשיפה ישירה לחלק ממערכות אלקטרואופטיות.
 • תקשורת - תחום התקשורת חובק מגוון רחב ביותר של נושאים, חלקם בעלי אופי של תחום ידע מדעי וחלקם חדשניים ומתפתחים בקצב המהיר המוכתב ע"י התפתחות הטכנולוגיה. הידע המוקנה ע"י לימוד הקורסים בנושא תקשורת, חיוני הן עבור העוסקים בפיתוח מוצרים המשמשים את התקשורת האלקטרונית והן לצורך התמודדות עם בעיות בתחומים אחרים, כגון עיבוד אותות, בקרה ומחשבים. מספר ניכר של קורסים בתואר השני מבוססים על הידע הנרכש בקורסי מסלול זה.
 • לווינים וחלל - כיום קיימת דחיפה של ממש מטעם סוכנות החלל הישראלית למחקר ופיתוח בתחום החלל מתוך תפיסה כי העיסוק בחלל תורם לכלכלת ישראל, למיצוב מעמדה בעולם ולרווחת התושבים בהיבטים של חקלאות, תקשורת, ניטור זיהומים סביבתיים ועוד. מסלול זה מיועד גם לאנשי האלקטרואופטיקה, תקשורת, אלקטרומגנטיות, אנרגיה והספק.
 • מערכות הספק - מסלול זה עוסק במעגלים אלקטרוניים לוויסות הספק, ממירי הספק ממותגים בתדר גבוה להמרת הספק ac-dc, dc-dc ו- dc-ac הן בשיקולי בקרה והן בשיקולים טופולוגיים. בתחום ההינע האלקטרוני, מטפלים בהיבטים מערכתיים של מנועים, עומסים ומגברי הספק להפעלת המנועים. תחום הזרם החזק עוסק בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות. 

  מסלול זה מקנה רשיון חשמלאי-מהנדס לאחר שנתיים של נסיון בעבודה במערכות הספק.  
   

קמפוס באר שבע

הסטודנט נדרש לבחור באחד משני תחומי ההתמחות הבאים:
 • טכנולוגיות תקשורת - התקשורת היא תחום רחב שמהותו שידור וקליטה בין שני משתתפים ויותר. עם התפתחות הטכנולוגיה ניתן היום לבצע שידור וקליטה של מידע באמצעים אלקטרוניים המאפשרים תקשורת המונית מהירה ויעילה. הסטודנטים ממסלול טכנולוגיות תקשורת נחשפים למגוון רחב של קורסים העוסקים בדרכים השונות של קבלה ושליחה של אותות. קורסים כגון: טכניקת קליטה ושידור, תקשורת ספרתית, תקשורת לוויינים, תקשורת אופטית, תקשורת ניידת, רשתות תקשורת, RF פאסיבי/אקטיבי ועוד.
 • חשמל ומערכות הספק - האמצעים השונים להפיכת סוגי אנרגיה שונים לאנרגית חשמל. במהלך התמחותם לומדים הסטודנטים את הקורסים הנדרשים על ידי רשם המהנדסים לצורך רישום מידי תחת מדור חשמל. בנוסף לקורסים שרשם המהנדסים דורש, סטודנטים אלה מקבלים הרחבה והעשרה בידע על הקשת הרחבה של שימושים לחשמל בעולם המודרני. קורסים כגון: ספקי כוח אלקטרוניים, התייעלות אנרגטית, מקורות אנרגיה ישירה, מבנה תחנות כוח ומשנה, שיטות הגנה ועוד. תחום הזרם החזק עוסק בייצור, העברה וחלוקה של הספק חשמלי, בשיקולים טכנו-כלכליים, במערכות הספק למתחים גבוהים ונמוכים, בתנאי תפעול רגילים ובתנאי תפעול תוך כדי תקלות והפרעות.    
מסלול זה מקנה רשיון חשמלאי-מהנדס לאחר שנתיים של נסיון בעבודה במערכות הספק.

תנאי קבלה

ללימודים יתקבלו מועמדים על פי הקריטריונים הבאים:
 • בגרות מלאה
 • פסיכומטרי / פסיכוטכני
 • ועדת קבלה
 • מתמטיקה – 5 יח"ל בציון מעל 80
 • פיזיקה – 5 יח"ל בציון מעל 75

  מועמדים שאינם עומדים בתנאי הקבלה, יופנו למכינה ייעודית להנדסה במכללה.

משך לימודים

הלימודים נמשכים 4 שנים.

בקמפוס אשדוד קיים מסלול לאנשים עובדים! 
4 ימים אחה"צ

תכנית לימודים

הסטודנטים יכולים לבחור באחת משתי התמחויות: חשמל מערכות הספק, וטכנולוגיות תקשורת.

תוכנית הלימודים לתואר בהנדסת חשמל הינה רחבת היקף, וכוללת שלל תכנים תיאורטיים החיוניים להבנה מעמיקה ועבודה מקצועית בתחום, כמו גם התנסות מעשית עניפה במסגרתה יגישו הסטודנטים פרויקט גמר מעשי. תוכנית הלימודים מועברת על ידי טובי המרצים ואנשי המקצוע, בעלי ניסיון עתיר שנים בעבודה בתחום החשמל, כך שהכשרת הבוגרים הינה לעילא ולעילא, והם משתלבים בקלות ובמהירות במגוון רחב של מקומות תעסוקה.

בין נושאי הלימוד: חדו"א, אלגברה לינארית, תכנות מחשבים לאלקטרוניקה, פיסיקה, מיקרו מחשבים, מעבדת הנדסת חשמל, אותו ומערכות, שדות אלקטרומגנטיים, גלים וקווי תמסורת, המרת אנרגיה, מבוא למיקורגלים ואנטנות ועוד.

תעודה

למסיימי התוכנית שיעמדו בכל הדרישות, יוענק תואר ראשון B.Sc בהנדסת חשמל מטעם המכללה האקדמית ע"ש סמי שמעון. בוגרי התואר יוכלו להירשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים.