מכללת אפקה להנדסה

תואר ראשון במדעי המחשב

מכללת אפקה להנדסה

תוכנית מדעי המחשב – תואר ראשון (B.Sc.)

מכללת אפקה להנדסה בתל אביב מציעה לימודי תוכנית מדעי המחשב – תואר ראשון (B.Sc.).

מכללת אפקה להנדסה היא המכללה הראשונה להנדסה שתעניק תואר במדעי המחשב במקביל לתואר ראשון בהנדסה, והחמישית מבין כלל המוסדות המעניקים את שני התארים (כל אחד בנפרד).

מידע כללי

בעשורים האחרונים המחשוב שינה כמעט כל היבט של חיינו, החל מהמכשירים שאנו משתמשים בהם ועד הדרכים שבהן אנו מתקשרים עם אחרים. בתכנית לתואר ראשון במדעי המחשב אנו שמים דגש על הבנת מערכות ממוחשבות ועקרונותיהן. בתכנית הלימודים נכללים קורסים המעניקים רקע מתמטי נרחב, קורסים תאורטיים שעיקרם ייצוג מידע ואלגוריתמים, קורסים בנושאים מערכתיים כמו ארכיטקטורה ומערכות הפעלה, ובנושאים פרקטיים כמו ניתוח ויישום אלגוריתמים לפתרון בעיות מעשיות. עוד בתכנית מגוון רחב של קורסי בחירה.

התכנית מעניקה לסטודנטים כלים לחשיבה אנליטית ומובנית ובסיס להבנת התאוריה של מדעי המחשב וליישומה. בוגרי התכנית יוכלו להשתלב בעבודות בתחום פיתוח תוכנה בחברות מהגדולות והמבוססות בשוק ועד חברות הזנק, ואף בחברות שעיקר עיסוקן אינו תוכנה.

למה ללמוד באפקה?
 • אפקה מציעה איכות אקדמית בלתי מתפשרת, מרצים מצוינים וגישות חדשניות ויצירתיות ללמידה ולהוראה.
 • אפקה מכשירה מהנדסים לפתח מוצרים שיפתרו בעיות וישפרו את איכות החיים.
 • אפקה פתוחה לחדשנות ומעודדת חשיבה יצירתית.
 • אפקה מסייעת לסטודנטים שלה לרכוש כישורים חיוניים לעולם התעסוקה כמו: עבודה בצוות רב-תחומי, למידה עצמית ויכולת תקשורת אפקטיבית.אפקה מטפחת חיי חברה פעילים ותוססים.
 • אפקה מקפידה לשלב בלימודי ההנדסה פרויקטים של מעורבות בקהילה ולשתף פעולה עם התעשייה ועם מערכת החינוך.
 • בוגרי המכללה משתלבים בתפקידי מחקר ופיתוח בחברות היי־טק ובארגונים שונים.
סטודנטים לתואר ראשון במדעי המחשב במכללת אפקה ייהנו מלמידה בחברת מהנדסים, ויוכלו להכיר פן אחר של עולם התוכנה מעבר לבסיס המדעי. ההזדמנות להיחשף לתחום ההנדסה וללמוד עם סטודנטים להנדסה מתחומי ההיי-טק  תקנה לבוגרי אפקה יתרון בשוק העבודה, שם מקובל לעבוד בצוותים רב-תחומיים הכוללים בוגרי מדעים ובוגרי הנדסה. הדרישה בשוק היא לסטודנטים שיש להם ידע מעשי מלבד תאורטי; בוגרי מדעי המחשב באפקה יוכלו להשתלב בכל סביבת עבודה, ללמוד ולהבין טכנולוגיות קיימות ולעסוק בפיתוח של טכנולוגיות חדשות.

למה ללמוד מדעי המחשב באפקה?
 • הוא לומד מדעי המחשב במוסד אקדמי מוביל בתחומי ההנדסה.
 • ללמוד מדעי המחשב מהטובים ביותר בתחום, מרצים מתעשיית ההיי-טק שמחברים בין תאוריה לפרקטיקה, וכל זאת מנקודת מבט הנדסית.
 • ללמוד בסביבת מהנדסים, סביבת לימודים מקצועית ומחברת לצורכי השטח, במוסד מוביל להנדסה שבוגריו משתלבים בתעשייה עוד בזמן הלימודים.
 • תואר מוכר ומוערך בתעשייה הנלמד בתוך 3 שנים ומאפשר להשתלב במהירות בשוק העבודה.

תנאי קבלה

לתכנית הלימודים לתואר ראשון במדעי המחשב יתקבלו מועמדים העומדים באחד מאפיקי הקבלה הללו:   
 • זכאים לתעודת בגרות שציון הפסיכומטרי שלהם הוא 600 לפחות.
 • זכאים לתעודת בגרות ולדיפלומת הנדסאי שציונם הממוצע במבחנים החיצוניים הוא 85 לפחות.
 • בעלי תעודת בגרות שסיימו 5 יח"ל במתמטיקה בציון 75 לפחות ו-4 או יותר יח"ל באנגלית בציון 70 לפחות.
 • בעלי תעודת בגרות שסיימו 4 יח"ל במתמטיקה בציון 85 לפחות ו-4 או יותר יח"ל באנגלית בציון 70 לפחות.
 • בוגרי המכינה הקדם-אקדמית הייעודית באפקה, שסיימו בציון 80 לפחות במתמטיקה ו-70 לפחות במקצועות פיזיקה, אנגלית, הכרת המחשב, כתיבה מדעית ומבוא לתכנות.
 • בוגרי תוכנית "בדרך להנדסה" (תוכנית חצי שנתית שמיועדת למועמדים בעלי תעודת בגרות שאינם עומדים בתנאי הקבלה) שסיימו בציון 75 לפחות במתמטיקה ובציון 70 לפחות בפיזיקה ובאנגלית.
 • ועדת חריגים באישור ראש בית הספר להנדסת תוכנה עבור מועמדים עם:
  • פסיכומטרי בציון של בין 570 ל-600.
  • בעלי תעודת בגרות שסיימו 5 יח"ל או יותר במתימטיקה בציון 70 לפחות או 4 יח"ל בציון 80 לפחות.
  • יש להעלות לדיון לגבי כלל המכללה - בוגרי קד"א ומכינות "בדרך להנדסה" עם ציונים שהינם ב-10 נקודות מתחת לתנאי הקבלה.
  עדכון תנאי הקבלה ללימודים על רקע משבר הקורונה :   מסלול קבלה על סמך פסיכומטרי – ללא שינוי בתנאי הקבלה. מי שיש בידו ציון יוכל להגיש מועמדות, ומי שאין בידו ציון בשל אי יכולת לגשת לבחינה יוכל להתקבל על סמך בגרות.
סף הקבלה המינימלי בכל בתי הספר הינו ציון 600 ומעלה בבחינה הפסיכומטרי.   מסלול קבלה על סמך בגרויות – עדכון התנאים בעקבות התפשטות וירוס הקורונה.
מועמדים עם ציון של 65-75 במתמטיקה ברמת 5 יחידות לימוד או עם ציון של 75-85 ברמת 4 יחידות לימוד יוכלו להתקבל בכפוף לעמידה באחת משתי האפשרויות הבאות (לבחירתם):    1.השתתפות בקורסי הכנה במתמטיקה ובמידת הצורך בפיזיקה, אותם יש לעבור בהצלחה כמקובל בקורסי ההכנה באפקה. 2.היבחנות במבחן פטור במתמטיקה ובמידת הצורך בפיזיקה, שרמתם תהיה שווה לרמה של מבחני הסיום בקורסי ההכנה. מועמדים שלא יעברו את המבחן יוכלו להירשם לקורסי הכנה, וכאמור בסעיף קודם – יתקבלו אם יעברו אותם בהצלחה.

תכנית הלימודים

קורסי בחירה: סטודנטים במדעי המחשב יוכלו לבחור מתוך מגוון רחב של קורסי בחירה הניתנים בבית הספר להנדסת תוכנה. היצע קורסי הבחירה כולל קורסים בלמידת מכונה ובינה מלאכותית, אבטחת מידע וסייבר, וטכנולוגיות עדכניות מעולם התוכנה.

הסבר קצר על קורסי בחירה נבחרים: 

ראייה ממוחשבת
ראייה ממוחשבת מאפשרת עיבוד אוטומטי של תמונות ושל וידאו וחילוץ של מידע חזותי מתוכם (למשל – חישוב תכונות תלת-ממד של העולם האמיתי מתוך מידע ויזואלי, אלגוריתמים וייצוגים המאפשרים למכונות לזהות חפצים, אנשים, מקומות, תרחישים ופעילויות). יישומי הראייה הממוחשבת מסייעים לבני האדם לבצע את משימותיהם בצורה טובה יותר ולשפר את ממשקי אדם-מכונה.

בקורס ילמדו הסטודנטים על תחום הראייה הממוחשבת ועל יישומיו. הקורס יעסוק בייצור וייצוג תמונות, במאפיינים לזיהוי תמונה ובעיבוד תמונה במרחב ובתדר. הסטודנטים יכירו טכניקות ראייה ממוחשבת בסיסיות וילמדו לסווגן; ותוקנה להם היכולת לנתח תמונה בודדת ולתכנן וליישם אלגוריתמים בראייה ממוחשבת. בקורס יתנסו הסטודנטים באופן מעשי בכלי תוכנה של ראייה ממוחשבת (ובהם עיבוד נומרי ולמידת מכונה, בסביבת python ובסביבות נוספות).

למידת מכונה ובינה מלאכותית
מהפכת המידע של העשורים האחרונים מתאפיינת בגידול של ממש בנפח הנתונים הנאספים והמופקים (Big Data) ובמידת מורכבותם. נוכח כמויות המידע, היכולת לעבד מידע ולהסיק ממנו מסקנות ביעילות הופכת לחיונית יותר ויותר. תחום הבינה המלאכותית נמצא היום במרכז העשייה של כמעט כל חברה טכנולוגית גדולה, כמו אמזון, גוגל, אפל, מיקרוסופט, פייסבוק ורבת מחברות ההזנק במדינת ישראל ובעולם.

הקורס עוסק ביסודות התאורטיים והאלגוריתמיים של בינה מלאכותית ולמידת מכונה. בקורס ינתנו כלים וטכניקות לאחסון ולעיבוד יעיל של כמויות נתונים (כמו מערכות מבוזרות וחישוביות בענן) ויילמדו תחומי ידע ישומיים כמו ראייה ממוחשבת והבנת שפה טבעית, שבהם אפליקציות של בינה מלאכותית יכולות היום להשיג ביצועים הקרובים לביצועי אדם.

אבטחת מידע וסייבר
תחום אבטחת המידע והסייבר צובר פופולריות רבה, והוא מהתחומים החזקים והצומחים הן באקדמיה והן בשוק העבודה. המידע הרב שנמצא על מחשבים ומערכות דיגיטליות הוא מטרה אטרקטיבית לתקיפות של גורמים עוינים, ותקיפות סייבר הן איום הולך וגובר הפוגע באנשים פרטיים, חברות ומוסדות ממשלה עולם אבטחת המידע עוסק בהגנה מפני תקיפות סייבר באמצעות מניעתן או זיהוי מהיר שלהן והפעלה של אמצעי התגוננות והתאוששות.

הקורס מעניק לסטודנטים הבנה מעמיקה של חולשות מובנות במערכות תוכנה ורשתות וכלים לזיהוי הסיכונים הנגזרים מהן. הסטונדטים לומדים להכיר סוגי תקיפות סייבר שונים ואת השלכותיהם האפשריות; אמצעי ההתגוננות מפני תקיפות סייבר וארגז כלים ליישום שלהם, כולל גישות לפיתוח מערכות באופן מאובטח, יכולת אפיון והבנה של צורכי אבטחת מידע בארגונים והיכרות עם טכנולוגיות מתקדמות.

מבוא ליישומי סלולר
המעבר למכשירי טלפון חכמים (smart phones) העניק לנו כמשתמשים אין-ספור אפשרויות ויכולות. עם התחזקותו של העולם הנייד נדרשים מפתחי התוכנה להתמודד עם אתגרים חדשים ושונים – ללמוד שפות וסביבות עבודה חדשות להכיר טכנולוגיות מחשוב חדשות כמו הענן, לספק מענה לחישוב יעיל ועוד. כמו כן, קיים צורך לפתח פתרונות העונים על האופי המיוחד של אפליקציות ניידות – המכשיר הנייד, המסך הקטן, חיי סוללה מוגבלים, ועוד, ולהתאים את חוויית המשתמש לסביבת העבודה הניידת הייחודית.

בקורס יצוידו הסטודנטים בכלים וידע חיוניים להיכרות עם עולם האפליקציות הסלולריות, לשם הבנת הדרך לבניית יישומים עבור מכשירים סלולריים. הקורס יתמקד במערכת הפעלה אנדרואיד ודרכה ילמדו ויתורגלו השיקולים בבניית יישומים סלולריים.

מה ההבדל בין לימודי מדעי המחשב ללימודי הנדסת תוכנה?

מדעי המחשב והנדסת תוכנה הם שני פנים של אותו תחום תוכן. במדעי המחשב הדגש הוא על העמקה בבעיות בתחום מסוים ופתרונן, ואילו בהנדסת תוכנה הדגש הוא על יישום הפתרונות לבניית מערכות תוכנה.

ישנה חפיפה רבה בחומר הנלמד במדעי המחשב ובהנדסת תוכנה. במדעי המחשב נרכשת תשתית מדעית, מתמטית ותיאורטית יותר, ואילו בהנדסת תוכנה נוספים לחומר הנלמד גם היבטים של בניית מערכת, שכוללים מתודולוגיות של פיתוח תוכנה, ניהול וביצוע פרויקטים, מידול דרישות, עיצוב ארכיטקטורה, פיתוח ממשקים, אימות תוכנה ובקרת איכות תוכנה.

סטודנטים ומועמדים בעלי חוזקות בתחום המתמטי ופתרון בעיות, הנוטים מטבעם למדע ואף מחקר, מתאימים יותר ללימודי מדעי המחשב;  סטודנטים ומועמדים הנוטים מטבעם לפתור בעיות, לבנות והעדפה של ראייה מערכתית עשויים למצוא את ייעודם בהנדסת תוכנה.

לימודי מדעי המחשב נמשכים שלוש שנים ומקנים תואר ראשון במדעים. לימודי הנדסת תוכנה נמשכים ארבע שנים ומקנים תואר בהנדסה. בשנה הרביעית מתנסים הסטודנטים להנדסת תוכנה בפרויקט גמר שערכו המוסף הוא בהדמיה של עבודה בתעשייה וניסיון מעשי. סטודנטים במדעי המחשב מבצעים גם הם פרויקט גמר, אך בהיקף מצומצם יותר.

  מדעי המחשב הנדסת תוכנה
שייכות מדעים הנדסה
שנים 3 שנים 4 שנים (גם מדעים וגם הנדסה ולכן עוד שנה)
נ"ז 120 נ"ז 160 נ"ז
גמר עבודת גמר פרויקט גמר שמתבצע על פי רוב בתעשייה
מסלול אין התמחות – רק קורסי בחירה התמחויות מגוונות ובהם למידת מכונה, אינטליגנציה מלאכותית, סייבר ואבטחת מידע
אוריינטציה מדעית, מתימטית, אלוגריתמית הנדסית, מערכתית, ניהולית, יישומי מערכתי, גם וגם: פיתוח תוכנה ומערכות, מהנדס
פרופיל התמקצעות בתחום פיתוח תוכנה, חקר, ניתוח עומק פתרון בעיות מערכתיות, יכולת ראיה רחבה רב-תחומית, אינטגרציה רב תחומית, מערכתית
דוגמא איש מדעי המחשב יכתוב וייפתח אלגוריתם/תוכנה ספיציפית/  אפליקציה המהנדס יעבוד מול מספר אנשי מדעי מחשב ומהנדסים מתחומים שונים שפיתחו מודול תוכנה או אפליקציה  והמהנדס הוא זה שיחבר את הכל למערכת עובדת ומתממשקת.

אפשרויות תעסוקה

התפתחות הטכנולוגיה גרמה לכך שהביקוש לאנשי מדעי המחשב בתעשיית ההיי-טק ובכלל הולך וגדל עם השנים. בוגרי מדעי המחשב מועסקים בחברות פיתוח תוכנה וחומרה, בחברות תקשורת, בחברות אינטרנט ובמחלקות מערכות מידע בארגונים כמו בנקים וחברות ביטוח. הבוגרים מועסקים בתפקידים כגון: מפתחי תוכנה, מתכנתים, מנהלי צוותים ומנהלי פרויקטים, ומשתלבים גם במקצועות נוספים כמו: בדיקות תוכנה, ניתוח מערכות וניהול מסדי נתונים.
מאשר/ת קבלת מידע ממוסד הלימודים ומסכימ/ה לתנאי השימוש