אורנים, המכללה האקדמית לחינוך

תואר שני .M.Ed בחינוך והוראה לתלמידים בסיכון ובהדרה

אורנים, המכללה האקדמית לחינוך

תואר שני .M.Ed בחינוך והוראה לתלמידים בסיכון ובהדרה

אורנים, המכללה האקדמית לחינוך מציעה מסלול לימודים ייחודי לתואר שני .M.Ed בחינוך והוראה לתלמידים בסיכון ובהדרה.

הלימודים מתקיימים בטבעון.

מידע כללי

מסלול לימודי תואר שני בחינוך והוראה לתלמידים בהדרה (נוער בסיכון) באורנים, המכללה האקדמית לחינוך הינו מסלול לימודים ייחודי וראשון מסוגו בישראל המתמקד בהכשרה מתקדמת של אנשי חינוך להתמודדות חינוכית עם ילדים ובני נוער בהדרה ובסיכון. במהלך הלימודים מתעסקים הסטודנטים בפיתוח וגיבוש תפיסת החינוך וההוראה של המורה לתלמידים בהדרה ורוכשים ידע נרחב בתחומים חברתיים, פסיכולוגיים וחינוכיים.

הלימודים במסלול לימודי תואר שני בבחינוך והוראה לתלמידים בהדרה (נוער בסיכון) באורנים, המכללה האקדמית לחינוך הינם לימודים ייחודיים בעלי השפעה גדולה על הקהילה בישראל. סטודנטים המשתלבים במסלול לימודים זה מרוויחים חווית למידה משמעותית ומרגשת המתעסקת בפיתוח האישיות החינוכית-טיפולית האישית, רוכשים ידע עדכני ומעמיק בסוגיות המשלבות את תחומי הפסיכולוגיה הסוציולוגיה והחינוך ומתנסים בשימוש במגוון כלים לאיתור קשיים רגשיים וחברתיים ולהתערבות חינוכית- טיפולית משמעותית, מול ילדים, מתבגרים, קבוצה חינוכית ומערכת חינוכית.

קהל היעד

הלימודים מיועדים לעובדי הוראה בפועל בחינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, מורים, מדריכים, בעלי תפקידים, יועצים ומנהלים, בעלי תואר ראשון בעלי ניסיון של שלוש שנים לפחות בתחומי הוראה וחינוך.

משך הלימודים

הלימודים נמשכים כשנתיים.

תכנית הלימודים

תוכנית הלימודים במסלול לימודי בתכנית מורכבת מלימוד של:

מתודולוגיות מחקר
בשנה א' מעמיקים הקורסים את הידע והמיומנויות המחקריות של הסטודנטים לקראת כתיבת הסמינריונים. בשנה ב' משתתף כל סטודנט בקורס מחקרי המלווה את כתיבת עבודת הגמר היישומית בתהליך קבוצתי ואישי.

סיכון והדרה בחינוך
הרקע הרחב והמעמיק הנדרש לפיתוח פרופסיה זו בנוי בתכנית כידע רב-תחומי המשלב נושאים מתחומי האנתרופולוגיה וסוציולוגיה, הפסיכולוגיה והחינוך.  מושם דגש על שכלול ההיכרות עם התלמיד בתחום הפסיכולוגי-חינוכי, הלימודי, החברתי  והמשפחתי. 

פיתוח זהות מקצועית: על איש החינוך העובד עם תלמידים בסיכון ובהדרה לשלב באישיותו ובדרך פעולתו תפיסה ערכית עם יכולות הוראה הבונות אלטרנטיבה של הצלחה למעגל הסיכון. לכך מכוונים בתוכנית קורסים ומטלות, השמים דגש על פיתוח והעצמה של אישיות  כאנשי חינוך וכדמות משמעותית בחייו של התלמיד.

התערבות חינוכית
היות והסטודנטים מגיעים מרקע אקדמי מגוון, אנו מציעים בתוכנית מבחר של קורסים לפיתוח יכולות של הוראה מכילה ועבודה אישית בכיוונים שונים: התערבות חינוכית במצבי משבר, התערבות חינוכית רגישת-תרבות.

סמינריונים כל סטודנט בתוכנית חייב להגיש שתי עבודות סמינריוניות. הסמינריונים הם קורסים בהיקף מורחב, המכוונים את המתמחה ללמידה וחקירה בנושא מתחומי  הסיכון וההדרה, כגון ויסות עצמי, רב-תרבותיות, עבריינות נוער, סיכון וחוסן, זכויות חברתיות ועוד.

תעודה

למסיימי התכנית שיעמדו בכל הדרישות, יוענק תואר שני בחינוך והוראה לתלמידים בהדרה M.Ed.
תחומי לימוד נוספים באורנים