מכללת ספיר

לימודי הנדסאי קולנוע וטלוויזיה

מכללת ספיר

לימודי הנדסאי קולנוע וטלוויזיה

המגללה האקדמית ספיר מציעה לימודי הנדסאי קולנוע וטלוויזיה. בית ספר ליוצרי קולנוע מתרכז בלימודי קולנוע מעשיים בעיקרו, של מקצועות הקולנוע והטלוויזיה ומכשיר כוח אדם מיומן ומקצועי בכל תחומי ההפקה והיצירה.

ניתן להמשיך את הלימודים לתואר אקדמי במחלקה לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר עם זיכוי מצטבר של מחצית התואר - ללא תשלום נוסף, בגרות מלאה כתנאי קבלה למסלול.

הלימודים מתקיימים בנגב המערבי, סמוך לשדרות.

תנאי קבלה

על מנת להתקבל ללימודים, נדרשים המועמדים לעמוד באחד מהתנאים הבאים:
1. ציון עובר (55 ומעלה) בבחינות הבגרות במקצועות הבאים:
 • מתמטיקה - ברמה של 3 יחידות לפחות. יתקבל גם ציון סופי 50 ברמה של 4 או 5 יחידות בגרות.
 • אנגלית - ברמה של 3 יחידות לפחות. יתקבל גם ציון סופי 50 ברמה של 4 או 5 יחידות בגרות.
 • מקצועות העברית (אחד מהבאים: חיבור, ספרות, לשון או הבעה) - ברמה של 2 יחידות בגרות לפחות.  
 • יתקבלו  גם שני מקצועות ברמה של 1 יחידה כל אחד.
2. תעודת בגרות מלאה.

3. אישור על סיום לימודים ועמידה בדרישות מכינה ללימודים לתואר אקדמי באוניברסיטה או במכללה אקדמית (למעט מכינה ייעודית ללימודים בתחום החינוך הגופני, מוסיקה, אומנות וכדומה), או מכינה 30+ (*) או מכינה אקדמית לעולים, המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה, והמהווה אישור קבלה ללימודים גבוהים באותו מוסד.
  זאת בכפוף לתנאים הבאים:
 • באישור יצויין שהסטודנט עמד בכל דרישות המכינה.
 • המקצועות שנלמדו במכינה היו בין היתר מתמטיקה, אנגלית, הבעה בעברית (**).
 • היקף השעות המינימאלי במקצועות שלעיל יהיו:
א. מתמטיקה - 200 שעות לימוד.
ב. אנגלית - 200 שעות לימוד.
ג. הבעה בעברית - 100 שעות לימוד.
- ניתן ציון של 55 לפחות במקצועות שלעיל.
(*)  לאישור על סיום מכינה 30+ יידרש לצרף אישור על סיום 12 שנות לימוד ממוסד חינוכי בארץ או אישור ממשרד החינוך על השכלה שוות ערך ל-12 שנות לימוד.
(**) במקרים בהם נלמד מקצוע אוריינות אקדמית ולא הבעה בעברית יידרש לצרף תוכנית לימודים לבדיקת מה"ט.
- מועמד שיתחיל את הלימודים במכללה בגיל 35 ומעלה יהיה פטור מתנאי הקבלה ויידרש להציג אישור על 12 שנות לימוד ממוסד חינוכי מוכר בארץ כתנאי קבלה. החרגות לתנאי קבלה
כסטודנט מן המניין
1. על-סמך לימודים בארץ
 • תעודת גמר על סיום מכינה טכנולוגית, חתומה על ידי הגורם המוסמך במה"ט.
 • אישור מה"ט על ציון סופי עובר (55 ומעלה), בבחינות גמר ממלכתיות שהתקיימו על ידי מה"ט למכינה טכנולוגית בכל אחד משלושת המקצועות מתמטיקה, אנגלית ועברית.
 • שילוב של אישור ממשרד החינוך על ציון בגרות (55 ומעלה) בחלק מהמקצועות המצוינים בסעיף ב' לעיל, ואישור מה"ט על ציון סופי (55 ומעלה) בבחינות גמר ממלכתיות במכינה טכנולוגית במקצועות האחרים הנדרשים כתנאי קבלה (מתמטיקה אנגלית או עברית).
 • דיפלומה של טכנאי מוסמך, חתומה על ידי הגורמים המוסמכים במה"ט או במשרד החינוך.
 • תואר ראשון B.A. או יותר, ממכללה אקדמית או אוניברסיטה, המוכרות על ידי המועצה להשכלה גבוהה.
2. על-סמך לימודים בחו"ל - אחד מהתנאים הבאים
 • אישור מהיחידה לאישורי השכלה תיכונית במשרד החינוך, על הצגת מסמכי השכלה שוות ערך לבגרות.
 • אישור מהיחידה לאישורי השכלה תיכונית במשרד החינוך, על הצגת מסמכי השכלה שוות ערך להשכלה על תיכונית, המאפשרת קבלה ללימודים גבוהים בארץ המוצא.
 • אישור היחידה להערכת תארים במשרד החינוך, על הצגת מסמכי השכלה שוות ערך לתואר ראשון לפחות.
כסטודנט על תנאי
 • מועמד ללימודים יוכל להתקבל כסטודנט על תנאי רק אם חסר לו ציון סופי עובר (55 ומעלה) באחד ממקצועות הבגרות הנדרשים כתנאי קבלה, כמצוין לעיל. את התנאי יהיה עליו להשלים עד תום השנה הראשונה ללימודיו ולא יאוחר מכך.
 • מועמד ללימודים שלמד במכינה טכנולוגית את כל המקצועות הנדרשים כתנאי קבלה, כמצוין לעיל, יוכל להתקבל כסטודנט על תנאי רק אם חסר לו ציון סופי עובר (55 ומעלה) בבחינת גמר ממלכתית של מה"ט באחד מהמקצועות (או מתמטיקה, או אנגלית, או עברית).
* מועמד אשר אינו עומד בתנאי הקבלה המפורטים יוכל להצטרף לתכנית לצורך השלמתם טרם הגשת המועמדות.

בנוסף לכך, נדרשים המועמדים לעמוד בפני ועדת קבלה ומיון. 

תכנית הלימודים

כוללת סדנאות בכל תחומי היצירה הטלוויזיונית והקולנועית: בימוי סרטים עלילתיים ודוקומנטרים, פרסום וסירטי תדמית, בימוי מולטיקאם, ניידת שידור ואולפן טלוויזיה, לימודי קול הקלטה ופס קול לסרטים (פרוטולס), עריכת סרטים תאורטית ומעשית ,AVID ,FINALCUT תוכנות עריכה ,עריכת און ליין ואפטר אפקט, עיצוב הפריים, צילום סטילס ופוטו שופ, צילום וידאו קולנוע, וסדנאות תאורה, סדנאות משחק מול מצלמה, וידאו דאנס, לימודי הפקה ומיקצועות צוות הפקה. לימוד עיוני - תולדות האמנות,  תולדות הקולנוע, מבע ושפה קולנועית, אופטיקה ואור, טכנולוגיות הוידאו, ועוד.

המגמה להנדסאי קולנוע וטלוויזיה, הפועלת לצד בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר, מצוידת במיטב הציוד המקצועי. מערכות צילום ועריכה מקצועיות עומדות לרשות הסטודנטים, בין היתר לצורך הפקות הנעשות מעבר לשעות הלימודים, וכן אולפן טלויזיה מקצועי ומשוכלל, ניידת שידור, אולפן אנימציה 3 אולפני עריכה, מערכות תאורה, מצלמות וידאו בכל הפורמטים, אולפני סאונד, מעבדות סטילס ומעבדות מולטימדיה. איכות הציוד מאפשרת התנסות בהפקות בסטנדרט מקצועי גבוה, הציוד ניתן החל משנת הלימודים הראשונה.

משך הלימודים

הלימודים נמשכים שנתיים וחצי, לימודי יום ארוך, 4 ימים בשבוע.

אופק תעסוקתי

המגמה להנדסאי קולנוע וטלוויזיה שמה דגש על הכנת בוגריה להשתלבות במיגוון תחומים בתעשית  הקולנוע והתקשורת. מקצועות מדהימים שכל אחד מהם יכול למשוך לקריירה מעניינת ורבת שנים.

מלבד החלום להיות במאי מפורסם, אנו מתיחסים ליום שבו מסימים את הלימודים וצריך להתחיל את המסלול האמיתי בחיים. בניגוד לחלוקה המסורתית של מקצועות הקולנוע: הפקה, בימוי, צילום, עריכה, תסריטאות, אנחנו מאמינים ביוצר קולנוע טוטאלי שחייב ללמוד את כל מקצועות הקולנוע היצירתיים. תפיסה זו באה לידי ביטוי במרצים שלנו, שרובם משלבים עשייה עלילתית עם עשייה תיעודית וטלויזיונית.

תעודה

למסיימים בהצלחה ניתנת דיפלומת Practical Engineering in Cinema & TV Arts.
תחומי לימוד נוספים בספיר
מרכז קדם אקדמי/ מכינות
המרכז ללימודי חוץ והמשך